Уметникот Бенкси го нападн Париз со графити PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 04 јули 2018
benksi1ww.jpgМистериозниот британски графити уметник Бенкси за првпат остави неколку свои дела на улиците на Париз и повеќето од нив ги поврзува една тема – мигрантската криза во Европа.

Станува збор за најмалку седум нови дела, од кои еден е насликан во близина на концертната сала „Батаклан“, во којашто беа убиени 90 луѓе во терористичкиот напад во ноември 2015 година.

Друг мурал прикажува модерна верзија на Наполеон, при што лицето му е покриено со црвена шамија. Бенкси ја сподели оваа слика на својот официјален профил на Инстаграм, проследено со пораката „слобода, еднаквост, кабловска телевизија“.

Бенкси му посвети еден мурал и на насилното студентско востание во Париз во 1968 година, а некои претставуваат критика на капитализмот.

Извор:Сакам да кажам

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive