Лондон е најпосакуван град за странците PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
сабота, 30 јуни 2018
lon1ww.jpgЛондон ја задржа водечката позиција, како најпосакуван град за странски работници, покажа најновото истражување на Бостонската консултантска група и на сајтот totaljobs.

Сепак, Велика Британија како држава падна за три позиции на листата, поради загриженоста како Брегзит ќе се одрази врз миграцијата на работници. Британија падна од второто на петтото место и сега се наоѓа зад САД, Германија, Канада и Австралија.

Во истражувањето, прво вакво од 2014 година, учествувале 366.000 работници од речиси 200 земји и тоа покажа дека Брегзит не влијаел врз угледот на Лондон како глобален финансиски, културен и бизнис центар, па и натаму е најпривлечен за странски работници.

Следни на оваа листа се Њујорк, Берлин и Барселона.

Во исто време, бројот на Британци кои сакаат да работат во други земји пораснал за 60%, што е најголемо зголемување во која било земја.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive