Њујорчани прават вино на врвовте на згради PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
сабота, 30 јуни 2018
pravat1qq.jpgУрбано земјоделство е еден од најновите трендови во Њујорк и други метрополски области во САД, како што се зголемува побарувачката по локално одгледувани производи.

Место да оди во Калифорнија, Девин Шумејкер е еден од многуте сопственици на мали бизниси кој искористи покрив од зграда за да направи минифарма. Тој тука најде совршен простор за свој виноград.

„Тука нема никаква опасност од заболувања. Постојаното струење на воздухот ги намалува шансите од појава на габи, а изложеноста трае со денови“, вели 34-годишниот претприемач и основач на компанијата „Руфтоп редс“.

И многумина други го искористија покривот ако просторот на земја е многу мал.

„Луѓето сакаат да знаат како е произведена нивната храна. Колку повеќе можете да им кажете на купувачите за вашите производи и колку поблиску до дома ги купуваат, толку подобро“, вели Дејвид Фалчек, извршниот директор на Американското здружение на винари.

И додека други производители допрва ги очекуваат плодовите од својот труд, „Руфтоп редс“ веќе се подготвува да го дистрибуира своето вино од покрив, што треба да се случи наредната година.

На просторот од 1.400 квадратни метри, што беше отворен за јавност во 2016 година, Шумејкер има засадено 42 реда од сортата Бордо. Во првата тура, тој очекува да добие околу 300 шишиња од своето црвено вино и планира да ги продава по 1.000 долари.

„Тоа е прво вино од таков вид и ќе има колекционерска намена. А, ако никој не сака да го купи, ќе го испијам самиот“, вели Шумејкер.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive