САД излезе од членство на Советот за човекови права PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 20 јуни 2018
nikh1q.jpgСАД излегоа од членството на Советот за човекови права на Обединетите нации, обвинувајќи го за политички предрасуди, особено кон Израел.

Ова дволично и себично тело служи само за исмевање на човекови права. Ова тело не заслужува да го носи тоа име“, изјави американската амбасадорка во ОН, Ники Хејли.

Формиран во Женева во 2006 година, Советот често беше критикуван што во свои редови примаше земји кои имаат историја на кршење на човекови права. Хејли во тој поглед ги спомна Кина, Куба, Венецуела и Конго. 

Хејли ја објави одлуката на заедничка прес-конференција со државниот секретар Мајк Помпео, кој ја нарече организацијата „слаб бранител на човекови права“, додека генералниот секретар на ОН, Антонио Гутиереш, изрази надеж дека САД ќе ја променат својата одлука. Израел, пак, го поздрави потегот на САД.

Таа уследи по низа критики за американската политика на раздвојување деца-мигранти од нивните родители на мексиканската граница.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive