Калифорнија ќе се дели на три држави PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 13 јуни 2018
kali1wwd.jpgПредлогот на милијардерот Тим Дрејпер Калифорнија да се подели на три држави доби зелено светло и за него ќе се гласа паралелно со изборите во ноември.

Доколку оваа иницијатива добие мнозинство гласови, со тоа ќе почне долг процес на поделба на Калифорнија на северна, јужна и на централна држава.

Тој водеше ваква кампања во последните шест години и неговиот првичен план предвидуваше поделба на шест региони.

Ова ќе биде првпат во последните 150 години да се стави вакво прашање на гласање во САД, односно од 1863 година, кога Западна Вирџинија се оддели од Вирџинија.

Дрејпер собрал повеќе од 400.000 потписи за својата иницијатива, која предвидува поделба на Калифорнија на три нови држави: Северна Калифорнија, Јужна Калифорнија и Калифорнија, во која би влегол и Лос Анџелес.

„Ако има три држави, тоа ќе значи подобра инфраструктура и образование и помали даноци“, смета Дрејпер.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive