Хооландија ќе прави куќи за живеење во 3-Д печатење PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 06 јуни 2018
holand1qqd.jpgАјндховен ќе стане прв град на светот кој ќе има куќи за живеење направени со 3-Д печатар, иновација за која се верува дека може да предизвика револуција во градежната индустрија.

Првите вакви куќи ќе се најдат на пазарот наредната година и тие ќе бидат од најмалите, со две спални соби и 20-ина заинтересирани семејства веќе аплицирале за нив, неколку недели откако беа објавени првите фотографии.

Познат како проект „Мајлстоун“, компанијата „Фан Вајнен“ вели дека овие куќи треба да бидат решение за недостигот на квалификувани ѕидари во Холандија.

„Овој метод ќе ги намали трошоците и штетата за околината, со тоа што ќе се намали употребата на цемент“, вели директорот на фирмата, Руди фан Гурп.

3-Д печатар е голема роботска рака со млазница која исфрлува специјално формулиран цемент со текстура на шлаг. Цементот се печати според дизајнот на архитектот, додавајќи слој врз слој, за да се добие ѕид.

Користењето на оваа технологија овозможува и ставање на безжични сензори директно во ѕидовите, со што куќите стануваат целосно „умни“ (осветлување, греење и безбедносни контроли).

„Ни се допаѓа изгледот на куќите, затоа што се иновативни и имаат футуристички дизајн. Нашата идна цел е луѓето да дизајнираат свои сопствени куќи и сами да ги печатат. Мислиме дека 3-Д печатењето ќе стане многу популарно во градежната индустрија во наредните пет години“, смета Фан Гурп.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive