Здравко Мамиќ доби 6,5 години затвор,ама киднал во БиХ PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 06 јуни 2018
mamic1q.jpgЗдравко Мамиќ, еден од најмоќните и најконтроверзни луѓе во хрватскиот фудбал, е осуден на шест и пол години затвор за извлекување 117 милиони куни (16 милиони евра) од Динамо Загреб, со што ја оштетил државата за речиси два милиони евра.

Покрај Мамиќ, судот во Осиек им додели високи казни и на тројца други сегашни и поранешни функционери на хрватскиот фудбалски шампион. Братот на Здравко Мамиќ, Зоран, доби четири години и 11 месеци затвор, Давор Врбановиќ – три години, а Милан Пернар – четири години и два месеца.

Дел од овие пари се однесуваат на трансферите на хрватските репрезентативци Лука Модриќ и Дејан Ловрен, кои сведочеа на судењето, но дадоа контроверзни изјави во полза на Мамиќ.

Ден пред изрекувањето на пресудата, Здравко Мамиќ ја напушти Хрватска и избега во Херцеговина. И останатите тројца не се појавија во судот денеска.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive