Руски новинар во Киев умре, па оживеја PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 30 мај 2018
bab1wes.jpgРускиот новинар Аркадиј Бабченко, за кого синоќа беше известено дека бил убиен пред својот дом во Киев, денес се појави жив и здрав на прес-конференција на украинска телевизија.

Шефот на безбедносните служби на Украина, Васил Хритсак, кажа дека „убиството“ било наместено, за да се разоткријат руски агенти.

„Според информациите што ги добија безбедносните служби на Украина, убиството на рускиот новинар Аркадиј Бабченко беше нарачано од руските безбедносни служби“, изјави Хритсак.

Бабченко притоа им се заблагодари на украинските безбедносни служби што му го спасиле животот. Нејасно е како точно било наместено лажното убиство.

Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека се среќни што Бабченко е жив.bab1we.jpg

„Убиството било наместено за пропагандни цели“, изјави портпаролката Марија Захарова.

Како што беше објавено вчера, Бабченко бил пронајден од неговата сопруга застрелан пред зградата во којашто живеат. Тој подоцна „починал“ во амбулантното возило.

Бабченко откри дека и неговата сопруга не знаела дека убиството е наместено.

„Посебно извинување до мојата сопруга“, кажа Бабченко.

Полицијата кажа дека е извршено едно апсење во рамките на оваа операција.

Четириесет и едногодишниот Бабченко беше принуден да избега од татковината, откако прими смртни закани за пишувањата за падот на рускиот воен авион во 2016 година, кога загинаа членовите на хорот на Црвената армија. Тој важи за жесток критичар на Кремљ во изминатите години, при што ги осудуваше руските воени акции во Сирија и источна Украина.

Последни измени ( среда, 30 мај 2018 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive