Во Дебарца има регистрирано седум диви депонии PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 20 мај 2018

slicna1qq.jpgСпоред документите н Енвироплан  СА  од  Грција заедно  неколку европски партнери и носители на конзорциумот  предивдуваал изградба на фабрика за рециклажа на отпад во Годивје,Дебарца,а не само складирање на ѓубре,велат наши извори од Југозападниот плански регион.

Оваа своевидна фабрика  би го спасило охридско,струшкиот регион од отпадот за подолг временски период.

 

Годивје нема да биде одлагалиште на отпад, туку место каде што е планирано подигнување на модерна – централна постројка, односно комплексза управување со отпад, со низа инфаструктурни подсистеми (чие чинење се проценува на околу 35 до 40 мил.евра), каде што ќе се  обработува, претходно, селектиран комунален отпад, и како резултат на што ќе се продуцираат сериозни излезни бенефити за Годивје, Дебрца, па и за целиот Југозападен плански регион. (Ако амбиентов во кој живееме има(ше) свои нормални текови, Дебрца, ќе треба да биде горда на своја територија да добие една ваква инвестиција! По мое скромно мислење, само вакви и слични инвестиции може да придонесат Дебрца малку да живне и да опстои,  и да не (по) стане Територија на Топоними, оти како што тргнале работиве - мошне брзо - ќе нема ниту жители, та ниту општина!) ,вели наш извор од Југозападниот плански регион.

 prikaz1qq.jpg

Нашите соговорници тврдат дека оваа фабрика за рециклирање на отпадот  ги има сите механизми за спечување на загадување на почвата.

 

 „Централната постројка со целокупната е проектирана на начин кој ќе ги задоволи условите неопходни за да се спречи загадувањето на почвата, подземните или површински води, и да обезбеди ефикасно собирање на исцедокот. Облогата кај одлагалиштето ќе биде согласно националните стандарди и барањатана ЕУ (Директива 99/31/EC), и може да вклучува (од дното нагоре) геолошка бариера, геомембрана, геотекстил и дренажен слој. Концептот на проектирање ги следи топографијата и геологијата на местото. Влезот е предвидено дсеверозападниот дел наместото. На самиот влез ќе има интерен пат кој започнува со широчина од 8 m и завршува надолу од одлагалиштето каде е предвидено да биде постројката за третман на исцедокот, до која исцедокот ќе се слева по гравитациски пат (надморска височинаод +885.00 m). Веднаш откако ќе влезат на местото, возилата ќе поминат покрај чуварницата и колската вага. Ако има возила кои не е потребно да се мерат, тие ќе можат да ја заобиколат колската вага со странични ленти. Ако го следиме и понатаму истиот пат надолу, доаѓаме до постројкитеза биолошки третман и за зелениотот пад. Поконкретно, ова ниво, кое се простира на површина од 19,710 m2 и има средна надморска височинаод +900.27 m, се наоѓаат објектот за анаеробна дигестија со резервоарот за вода и биофилтерот, делотза компостирање на органскиотматеријал, делот за компостирање на зелениот отпад, станицата за биогас и факелот (горилникот) за депонискиот гас.Во Комплексот предидена е  изградба и на Пречистителна станица  која во крајна линија ќе ги елиминира (најголемите) опасности, односно загадувањето на водите,појаснуваат нашите соговорници од Југозападниот плански регион.

 

Во Дебарца минатиот месец,а и пред тоа сите политички структури едногласно се изјаснија против  изградба на регионална депонија во реонот на Годивје,Дебарца,со образложение дека тоа ќе ја загрози животната средина на овој еколошки чист крај.Свое емотивн описмо до јавноста,а против градба на депонија испрати и писталелот  Трајан Петровски.

.

Минатиот месец се одржа и гоем поротест во Дебраца против изградбата на деопонијата.

 

Заради илусрација во реонот на Дебарца постојано живеат неколку илјади жители.Голем дел од дебрчани во Охрид се преселија во седумдесеттите години од минатиот век.

Во реонот на Дебарца се регистрирани се 7 диви депонии,а во Охрид 9 диви депонии.
Последни измени ( недела, 20 мај 2018 )
 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Може ли центарот на Охрид да биде само пешачка зона
Во просториите на општина Охрид, вчераpesacka1qq.jpg, се одржа јавна расправа за организирањето на сообраќајот во централното градско подрачје во летниот период. За таа цел локалната самоуправа ангажира компанија која изработи неколку идејни проекти за движењето на сообраќајот во централното градско подрачје.
Читај повеќе...
 
Обновено:Дете почина по паѓање од зграда во Струга

На ден 21.06.2018 година, во 12 часот и 20 минути, во полициската станица во Струга примено е телефонско известување од ЈЗУ „Општа болница“ Струга за несреќен случај со последица смрт на малолетничка родена 2012 година во Струга.

struga66.jpg
Читај повеќе...
 
Старец блудник извршил полов напад врз девојче
siluvac1qq.jpgСекторот за внатрешни работи Охрид, до Основното јавно обвинителство Охрид, поднесе кривична пријава против Ф.Ш. (71) од Охрид поради потоење основи на сомнение за сторено кривично дело „полов напад врз дете кое не наполнило 14 години“.
Читај повеќе...
 
Делегација од кинескиот град Далиан во Охрид
dalian1we.jpgГрадоначалникот Јован Стојаноски, денес, оствари средба со шестчлената делегација на кинескиот град Далиан предводена од заменик – градоначалничката Вен Зукионг. Во делегацијата се директорот на културното биро во Далиан, директорот на образовното биро и претседателот на стручно – техничкиот колеџ, заменик директорот а канцеларијата за надворешни работи.
Читај повеќе...
 
Во Охрид се одржува натпревар на млади музичари

svetasofija1q.jpgИнтернационалниот натпревар за млади музичари “Охридски бисери“ по 17-ти пат се одржува од 15  до 21  Јуни  201катедралната црква "Св. Софија" во Охрид.

Читај повеќе...
 
Две лица од Радолишта се загубиле на Галичица
svroohrid2q.jpgНа 18.06.2018 година во 18.05 часот во Секторот за внатрешни работи Охрид, Б.Т.(44) од Охрид пријавил дека истиот ден околу 16.00 часот телефонски се слушнал со неговите пријатели Г.А. и Р.Т. од селото Радолишта, струшко, кои му кажале дека се наоѓаат на планината Галичица, но дека не ја знаат точната локација.
Читај повеќе...
 
Локалната агенција за развој ќе ...
lokal1ww.jpgЛокална агенција за развој организира настан на 21 јуни 2018 (четврток) во центарот на Струга кај Споменикот на револуцијата. Од 12 – 20 часот, ќе имаме инфо штанд каде граѓаните ќе можат да се запознаат со нашите досегашни активности и идни планови и да дадат свои предлози за потенцијални проекти. За оние кои сакаат да си го проверат знаењето и среќата, од 17 часот ќе има интерактивна игра на отворено за тимовите кои ќе се пријават и награди за најдобрите тимови. Ќе има многу забава и дружење. Сите се добредојдени.
Читај повеќе...
 
Утре повеќе улици ќе останат без вода
pro1w.jpgПоради приклучување во водоводна мрежа на повеќе објекти, утре на ден Среда 20.06.2018 г. од 08:00 до 13:00 часот, ќе има прекин во водоснабдувањето на повеќе улици од централното градско подрачје и стариот дел на градот.
Читај повеќе...
 
Со мамки ќе се откриваат опасните комарци во Охридско
komarec500.jpgСогласно Акциониот план за ставање под контрола на вектор преносливите  заболувања на територијата  на општините Охрид и Дебрца, ЈЗУ Центар за јавно здравје Охрид спроведе ларвицидна дезинсекција  за уништување на комаричните ларви во април и мај  на водените површини во месноста Далјан, на потегот  од Андон Дуков до Подмолје, Студеничко блато и  Белчишко блато.
Читај повеќе...
 
Се дружеа три фудбалски клуба од регионот
gorde1q.jpgИзминатиот викенд 16 - 17 јуни ( сабота-недела) во организација на ЈП "Билјанини Извори" а со финансиска поддршка на SWG ( Regional Rural Development Standing Working Group ) во соработка со ЕУ се реализираше проектот "Спорт и Култура, иднината на нашиот регион". Проектот имаше за цел да социјализира-дружи три фудбалски клубови од три различни градови ( Охрид, Корча и Струга ) и при тоа ние како организатори за да го постигнеме тоа ги избравме универзалните социјални инструменти спортот и културата.
Читај повеќе...
 

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive