Во Дебарца има регистрирано седум диви депонии PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 20 мај 2018

slicna1qq.jpgСпоред документите н Енвироплан  СА  од  Грција заедно  неколку европски партнери и носители на конзорциумот  предивдуваал изградба на фабрика за рециклажа на отпад во Годивје,Дебарца,а не само складирање на ѓубре,велат наши извори од Југозападниот плански регион.

Оваа своевидна фабрика  би го спасило охридско,струшкиот регион од отпадот за подолг временски период.

 

Годивје нема да биде одлагалиште на отпад, туку место каде што е планирано подигнување на модерна – централна постројка, односно комплексза управување со отпад, со низа инфаструктурни подсистеми (чие чинење се проценува на околу 35 до 40 мил.евра), каде што ќе се  обработува, претходно, селектиран комунален отпад, и како резултат на што ќе се продуцираат сериозни излезни бенефити за Годивје, Дебрца, па и за целиот Југозападен плански регион. (Ако амбиентов во кој живееме има(ше) свои нормални текови, Дебрца, ќе треба да биде горда на своја територија да добие една ваква инвестиција! По мое скромно мислење, само вакви и слични инвестиции може да придонесат Дебрца малку да живне и да опстои,  и да не (по) стане Територија на Топоними, оти како што тргнале работиве - мошне брзо - ќе нема ниту жители, та ниту општина!) ,вели наш извор од Југозападниот плански регион.

 prikaz1qq.jpg

Нашите соговорници тврдат дека оваа фабрика за рециклирање на отпадот  ги има сите механизми за спечување на загадување на почвата.

 

 „Централната постројка со целокупната е проектирана на начин кој ќе ги задоволи условите неопходни за да се спречи загадувањето на почвата, подземните или површински води, и да обезбеди ефикасно собирање на исцедокот. Облогата кај одлагалиштето ќе биде согласно националните стандарди и барањатана ЕУ (Директива 99/31/EC), и може да вклучува (од дното нагоре) геолошка бариера, геомембрана, геотекстил и дренажен слој. Концептот на проектирање ги следи топографијата и геологијата на местото. Влезот е предвидено дсеверозападниот дел наместото. На самиот влез ќе има интерен пат кој започнува со широчина од 8 m и завршува надолу од одлагалиштето каде е предвидено да биде постројката за третман на исцедокот, до која исцедокот ќе се слева по гравитациски пат (надморска височинаод +885.00 m). Веднаш откако ќе влезат на местото, возилата ќе поминат покрај чуварницата и колската вага. Ако има возила кои не е потребно да се мерат, тие ќе можат да ја заобиколат колската вага со странични ленти. Ако го следиме и понатаму истиот пат надолу, доаѓаме до постројкитеза биолошки третман и за зелениотот пад. Поконкретно, ова ниво, кое се простира на површина од 19,710 m2 и има средна надморска височинаод +900.27 m, се наоѓаат објектот за анаеробна дигестија со резервоарот за вода и биофилтерот, делотза компостирање на органскиотматеријал, делот за компостирање на зелениот отпад, станицата за биогас и факелот (горилникот) за депонискиот гас.Во Комплексот предидена е  изградба и на Пречистителна станица  која во крајна линија ќе ги елиминира (најголемите) опасности, односно загадувањето на водите,појаснуваат нашите соговорници од Југозападниот плански регион.

 

Во Дебарца минатиот месец,а и пред тоа сите политички структури едногласно се изјаснија против  изградба на регионална депонија во реонот на Годивје,Дебарца,со образложение дека тоа ќе ја загрози животната средина на овој еколошки чист крај.Свое емотивн описмо до јавноста,а против градба на депонија испрати и писталелот  Трајан Петровски.

.

Минатиот месец се одржа и гоем поротест во Дебраца против изградбата на деопонијата.

 

Заради илусрација во реонот на Дебарца постојано живеат неколку илјади жители.Голем дел од дебрчани во Охрид се преселија во седумдесеттите години од минатиот век.

Во реонот на Дебарца се регистрирани се 7 диви депонии,а во Охрид 9 диви депонии.
Последни измени ( недела, 20 мај 2018 )
 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Велештанец се заканил дека ќе активира бомба

bomba100f.jpgПоради сторени казнени дела „насилство“ и „спречување на овластени службени лица при вршење на службени дејствија“, на 19 октомври оваа година околу 19 часот и 30 минути, пред казино лоцирано на улицата Маршал Тито“ во Струга приведен е П.К.(45) од струшкото село Велешта.

Читај повеќе...
 
Хуманитарен хепенинг за Сара
zasara1w.jpgСо цел да и се помогне на Сара да ја врати златната насмевка на нејзиното лице и да се охрабри Виктор во неговиот јуначки гест, во училишната сала од ОУ „Григор Прличев“, во недела со почеток во 19 часот ќе се организира хуманитарен маскенбал по повод Halloween за учениците од осмо и деветто одделение и за средношколци од прва и втора година. Влезот е 100 денари и собраните средства ќе бидат наменети за лекувањето на Сара.
Читај повеќе...
 
Собранието го прифати предлогот за уставни измени
ustavni1ww.jpgСобранието вечерва го усвои владиниот предлог за пристапување кон уставни измени со 80 гласа „за“ и 39 гласа „против“. Непосредно пред гласањето, поголем дел од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата стана од клупите и застана покрај ѕидот, но неколкумина останаа на своите места. По гласањето, во салата се читаа поединечно пратениците како гласале на барање на координаторот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев.
Читај повеќе...
 
Стружанец со кундак од пиштол го удрил синот

pistol4.jpgПоради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „телесна повреда при вршење семејно насилство“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против С.Е.(50) од струшкото село Подгорци.

Читај повеќе...
 
"Охридско лето" ја шири соработката во регионов

natasa1r.jpgВо рамки на работната посета на Словенија директорката на „Охридско Лето“ Наташа Поповиќ и претседателката на Управниот Одбор на фестивалот Нина Момироска остварија серија средби со уметници и менаџери на врвните културни установи во оваа земја.

Читај повеќе...
 
И "Билјанини Извори" се вклучи во акцијата за помош...
biljanini33e.jpgЈП" Билјанини Извори" во соработка со Црвен крст Охрид и Р.К. Охрид се приклучува во акцијата за помош на нашата 15-годишна сограѓанка Сара Настеска, кај која неодамна е дијагностицирана болеста Anemia Aplastica.
По тој повод утре 20. 10 (сабота) Спортска сала "Билјанини Извори" пред почетокот на ракометното езерско дерби 19:30  помеѓу Р.К. Охрид и Р.К. Струга ќе се постават кутии за донирање на финансиски средства во знак на поддршка на нашата Сара Настеска.
Читај повеќе...
 
Да и помогнеме на нашата сограѓанка Сара Настеска

humanbidi1w.jpgНа петнаесетгодишната  годишната Сара Настеска од Охрид, лекарите и дијагностицираа малиген тумор „Anemija Plastica“ кој ја напаѓа коскената срж и не дозволува  правилна регенерација на крвта во организмот.

Читај повеќе...
 
Одбележан патрониот празник на ОУТУ "Ванчо Питошески"
patron1er.jpgВо просториите на ОУТУ „Ванчо Питошески“, денес, беше одбележан патрониот празник на училиштето.
Читај повеќе...
 
Библиотека-Средба со поетот Наум Трајчески

naumt1q.jpgУтре, петок во 12 часот во „Прличевата одаја“ на НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид ќе се одржи средба со роднокрајниот автор – поетот Наум Трајчески кој долги години живее и твори во Квинбијан, Австралија.

Читај повеќе...
 
Успешен настап на учениците од "Ванчо Питошески на...
gastronomija1q.jpgУчениците од ОУТУ „Ванчо Питошески“ од Охрид учествуваа на третиот меѓународен гастрономски натпревар ГастроМак Македонија 2018, кој се одржа во Струмица од 8 до 12 октомври.
Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive