Ракови-капиталци се појавија на брегот на Црн Дрим PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 16 мај 2018

kapitalci2qq.jpgНа бергот на Црн Дрим денес се појави џиновска слатководна краба за која се веруваше дека не живее повеќе на овој дел од сливот  на Охридското езеро.Заедно со пипалките таа  е долга околу  триесеттина сантиметри.

 

 

Појавата  на крабата на бреговите на реката  значи дека езерската вода  е чиста и оти колекторскиот ситем функционира нормалноно.Проблеми со неговото функционирање се јавуваат во веме на обилни врнежи од дожд,бидејќи нема одовојување на фекалните од дождовните води, вели струшки екологист кој ја забележа крабата на брегот на Дрим.

kapitalci2q.jpg

 

За прв  пат после децении, слатководната краба пред четири години се појави на охридскиот брег.

 

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive