Почина актерката Марго Кидер PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 14 мај 2018
superm1q.jpgМарго Кидер, канадската актерка која се прослави со улогата на репортерката Лоис Лејн во серијалот филмови за Супермен, почина на 69-годишна возраст во својот дом во Монтана, но причина за смртта не беше наведена.

Кидер ја почна актерската кариера кон крајот на 60-ите години и првите значајни улоги ги оствари во култните хорори „Сестри“ и „Црн Божиќ“. Сепак, со светска слава се стекна кога Ричард Донер ѝ ја додели улогата на Лоис Лејн во „Супермен“ во 1978 година, кој не само што беше најголемиот успех на студиото „Ворнер брос“ дотогаш, туку претставува и пресвртна точка во филмските адаптации на стрипови.

Кидер ја повтори оваа улога и во наредните три филма, а потоа нејзината кариера беше засенета од менталните проблеми, свртувајќи се повеќе кон општествен и политички активизам.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive