Потона популарна охридска плажа PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 16 април 2018

potona1qq.jpgПлажата Гроица-3,која се наоѓа на источното охридско крајбрежје,потона.Од ова капалиште кое охриѓани го викаат и народнопоради близината до градот и можноста да се дојде до него и со велосиед,остана само еден мал песочен дел.Другот дел го зеде езерото и тешко е да се каже дали некогаш пак тука ќе биде плажа.

 

На Горица-3 има и бројни шанкови,кои работат само во летниот период.Прашање е дали годинава, на лето тие повторно ќе проработат доколку Езерото не  ја врати плажата,односно не се повлече водата.Згора на, тоа наскоро треба да биде и објавен и  оглас за концесионирање со плажите

 

.Прашање е кој  ќе сака да биде концесионер на вакво капалиште.

 potona2qq.jpg

Поради лошата состојба со плажите во Охрид кои ги уништи лошотот време кое го зафати Охри на почетокот од април,предлагаме за годинава корисниците на плажи да бидат ослободени од плажање концесија.Наместо за концесија ние средствата би ги вложиле за уредување на плажите, вели долгогодишен концесионер од Охрид,кој размислува дали повоторно д се јави на огласот за концесија.

 

Инаку,плажите во Охрид под концесија од 2012 година  ги дава локалната власт.До тогаш за тоа одлучуваше Министерствот за транспорт и врски.

 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Божиноски:"Опасност од зараза"

-bozin1a.jpgШуга во 2019 година. Родителите и децата вознемирени откако се јави опасност од оваа зараза.

Читај повеќе...
 
Бесплатно кафе за напишан стих за Денот на...

biblioteka200j.jpgВо Охрид утре ќе се дели бесплатно кафе за секој што ќе напиште стих.Иницијатори се НУ Библиотека „Григор Прличев“ и култната охридска кафетерија „Аквариус“.

Читај повеќе...
 
Средба на Георгиески со бугарскиот амбасадор
protokol1q.jpgБугарскиот амбасадор во нашата земја, Ангел Ангелов, денес беше примен од в.д градоначалникот Константин Георгиески.
Читај повеќе...
 
Петкоска:Болницата три месеци нема ленти за мерење...

lidija1we.jpg-Не можеме, а да не потсетиме дека откако со СДСМ „дојде животот“ во Охрид и Република Македонија, не само што нема правда и мир, туку нема ни Ж од живот, и тоа од оној - Живот за сите!,кажа на почетокот од денешната прес конверенција Лидија Петкоска, советник во општина Охрид и претседателка на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид.


Читај повеќе...
 
Георгиески со учесниците на спортските...
sportskik1.jpgВршителот на должност градоначалник, Константин Георгиески, денес, ги посети учесниците на спортските училишни лиги, што се играат во балон салата кај ОУ „Григор Прличев“.
Читај повеќе...
 
Во Охрид нападнат е полицаец

svroohrid2q.jpgНа осумнаесетти март оваа година околу 18 часот, на улицата „Момчило Јорданоски“ во Охрид, при преземање мерки од областа на безбедбноста, полициски службеник бил физички нападнат  од З.Ј.(53) од Охрид.

Читај повеќе...
 
Полицијата и шумската полиција ќе ги фаќа пироманите
trs2w.jpgПо зачестените пожари, кои речиси станаа секојдневие, посебно на крајбрежјето, СВР Охрид ќе презема зајакнати мерки на превентивен и репресивен план и ќе ги лови пироманите кои досега останаа неоткриени.
Читај повеќе...
 
Пендароски и Силјаноска меѓу охриѓани
izbori1ee.jpgКандидатите за претседател на државава Стево Пендароски и Гордана Силјаноска-Давкова викендов престојуваа во Охрид и во рамките на предизборната  кампања се сретнаа со охриѓани.Со нив беа и кандидатите за градоначалници.
Читај повеќе...
 
Воспоставена авиолинија Охрид-Малме
malme1q.jpgНа охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“, денес, е воспоставена авиолинија Малме – Охрид – Малме. Првите 118 патници од новата редовна линија, ги пречекаа министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, в.д. градоначалникот, Константин Георгиески, Неџат Курт од ТАВ Македонија и претставници на општина Струга.
Читај повеќе...
 
"ПОЕН" штапски ќе функционира
poenr1.jpgПартијата за општествен и економски напредок „ПОЕН“ е партија со либерал- демократска и социјал-демократскапровиненција, која се бори за поголема демократичност во општеството, економски развој и интензивни рурални политики, владеење на правото, развој на мултикултурното општество и интеркултурализмот, слобода на говорот, социјална кохезија, и општествена правда. Токму поради ваквото политичко позиционирање, Партијата е ранлива од етно-национализмот, кој се појавувацентрифугално и центрипетално.
Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive