САД и сојузниците извршија ракетен напад врз Сирија PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
сабота, 14 април 2018
napadnati1q.jpgСАД, Франција и Велика Британија започнаа воени напади во Сирија за да го казнат претседателот Башар Асад за хемискиот напад врз цивили и да го одвратат од повторување, изјави денеска претседателот Доналд Трамп. Официјални претставници на Пентагон изјавија дека нападите се насочени кон срцето на програмите на Асад за развој и производство на хемиско оружје.

Експлозиите го осветлија небото над Дамаск, главниот град на Сирија, додека Трамп зборуваше од Белата куќа.

Сириската телевизија објави дека сириската воздушна одбрана, која е значителна, одговори на нападот. Секретарот за одбрана, Џим Матис, рече дека нема извештаи за загуби на САД во она што тој го опиша како тежок, но внимателно ограничен напад.

Трамп рече дека САД се подготвени да го одржат економскиот, дипломатскиот и воениот притисок врз Асад додека не го прекине она што претседателот го нарече криминален модел за убиство на својот народ со меѓународно забрането хемиско оружје.

„Злото и одвратниот напад ги оставиле мајките и татковците, доенчињата и децата, удирајќи се од болка и гушејќи се за воздух. Ова не се дела на човек; тие се злосторства на чудовиште “, рече Трамп.

Сепак, Матис рече дека нападот е „еднократен удар”, освен ако Асад не ја повтори употребата на хемиско оружје.

Нападите биле извршени од авиони и од бродови што лансирале крстосувачки проектили од Средоземното Море.

Матис откри дека САД не потврдиле оти во последниот сириски напад со хемиско оружје, на 7 април во предградието Дума на Дамаск, имало и употреба на гасот сарин. Тој рече дека најмалку една хемикалија била употребена – хлор, кој исто така има легитимна употреба во индустријата и претходно не предизвикал воен одговор на САД.

Матис рече дека целите избрани од американски, британски и француски власти имале за цел да ги минимизираат цивилните жртви.

„Ова е тешко да се направи во таква ситуација”, рече тој во врска со нестабилноста на хемиските агенси.

Трамп ги нападна двајцата главни сојузници на Сирија, Русија и Иран, за нивните улоги во поддршката на „убиствените диктатори“, и истакна дека рускиот претседател Владимир Путин го гарантираше меѓународниот договор од 2013 за Асад да го исфрли целото хемиско оружје. Тој ја повика Москва да го промени курсот и да се приклучи на Западот во потрага по поодговорен режим во Дамаск.

„Русија мора да одлучи дали ќе продолжи по овој мрачен пат или ќе се приклучи кон цивилизираните нации како сила за стабилност и мир“, рече Трамп. „Се надеваме, еден ден ќе се сретнеме со Русија, а можеби и со Иран – но можеби не“.

Рускиот амбасадор во САД Анатолиј Антонов ги осуди воздушните напади и предупреди дека „таквите акции нема да останат без последици“.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive