За да се извади" Мона Лиза" од Лувр требаат 35 милиони PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 05 април 2018
monaliza1qq.jpgПланираната голема турнеја на „Мона Лиза“ низ Франција би можела да пропадне, откако „Лувр“ проценил дека изнајмувањето на сликата на три месеци би можело да чини 35 милиони фунти.

Музејот дошол до оваа астрономска сума, откако во неа ги вклучил транспортните и осигурителните трошоци и сопствените загуби од разочараните туристи, бидејќи 95% од посетителите доаѓаат во „Лувр“ за да ја видат најславната слика на светот.

Минатиот месец, министерката за култура Франсоаз Најсен кажа дека сериозно размислува да ја прати „Мона Лиза“ во Ланс во северна Франција, каде што „Лувр“ има своја подружница. Тоа било дел од идејата најпознатите слики од париските музеи да се преселат во други градови, но Најсен почна да се премислува откако ги видела трошоците.

Според „Паризиен“, без „Мона Лиза“, „Лувр“ би загубил околу 20 милиони фунти од откажувањето на туристичките аранжмани.

Ремек-делото на Леонардо да Винчи за последен пат беше изнесено од „Лувр“ во 1974 година, кога привремено беше изложена во Токио и една жена се обиде да ја оштети со црвен спреј.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive