Стојаноски:Нема нови намети за пазарџиите PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 14 март 2018
nema1qq.jpgГрадоначалникот на Охрид,  Јован Стојаноски,  денес   на прес конференција, а по повод предлог одлуките од осмата седница на градскиот Совет  објасни дека Јавното претпријатие „Градски пазар“ нема извршено  никакви измени  на цената за издавање под закуп на тезгите , а посочи и дека не се издадени лиценци кои дополнително би ги оптовариле пазарџиите на зелениот пазар.

- Ние имавме една коректна и сосема мирна средба со пазарџиите  и на таа средба ги расчистивме  некои шпекулоативни информации коишто допреа до нив. Нема поскапување на цените за издавање под закуп на тезгите. Во моментов  нема ни одредени лиценци со коишто дополнително ќе бидат оптоварени пазарџиите. Тие лиценци според законот за зелени пазари се однесуваат за индивидуалните земјоделци, а не и за народно наречените тезгаџии. Тие лиценци  не се однесуваат на нив. Станува збор за закон којшто се уште е во фаза на изготвување и донесување- кажа градоначалникот Стојаноски.

Што се однесува до предлог одлуката за  давање согласност на Одлуката за измена на статутот на ЈП „Нискоградба“  што беше една од точките на дневниот ред на седницата , градоначалникот Стојаноски рече:

- Статутот на Нискоградба беше различен од статутот на останатите комунални претпријатија и затоа тој е прилагоден на основните законски одредби коишто велат дека за директор може да биде поставено лице коешто има најмалку 240 кредити. Во статутот на Нискоградба стоеше 300 кредити што на некој начин е надвор од таа основна законска одредба и ние со оваа промена  само го прилагодуваме статутот на ова претпријатие кон законските одредби и кон статутите на другите комунални претпријатија- порача од пресот  градоначалникот Стојаноски.
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

  rezultati.jpg 

Општина Охрид

 
msnastani.jpg

 

 

    

letra.jpg

  

   

OhridLive