Дебата за издавање на плажите под концесија PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 13 март 2018

plazaoktomvri1q.jpgОпштина Охрид ги повикува сите заинтересирани лица  на 15-ти март (четврток),  да учествуваат на јавната дебата  по повод издавање под концесија на плажите долж охридското крајбрежје.

Средбата е закажана во големата сала на Општина Охрид со почеток во 10 часот.

Последни измени ( вторник, 13 март 2018 )
 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОГЛАСИ

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 

ВЕБ

Кај Билјанини со мотори летаа во воздух

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

BenQ E1260 HDR Vo Foto Rex/4500den

novaparat.jpg

За сите аматери што сакаат убава фотографија без премногу напор и подесувања на својот апарат за сликање. BenQ го нудат новиот E1260 HDR со широк агол и 12 мегапикселен сензор. Со своето автоматско подесување вие ќе можете да направите убави фотографии без разлика на светлосната состојбата.Овој модел нуди HDR можности кои овозможува да ги избегне проблемите со многу контрастни и светли околини, преку намалувањето на прекумерната и минималната експозитура со автоматско подесување на контрастот.

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 Видео

Последни Вести

Дигнал цел сеф од наплатниот пункт на ЕВН-Струга
grabez4et.jpgЗасега непознат сторител успеал да дигне цел сеф од наплатниот пункт на ЕВН  во Струга, на Кејот "8 Септември".
Читај повеќе...
 
Што предлага екологистот Лазо по невремето
lazonaumoski1.jpg-Охридското езеро е природен еко систем кој се протега меѓу две држави Република Македонија и Република Албанија,вели   на почетокот од своето обраќање екологистот Лазо Наумоски.
Читај повеќе...
 
Порака на Стојаноски по вчерашното невреме(видео)
krizen1qq.jpgЗа справување со последиците, заседаваше Кризниот штаб на општина Охрид, кој беа договорени конкретните активности на надлежните служби и нивна координација.Еве што порача градоначалникот Јован Стојаноски.
Читај повеќе...
 
Вечерва ветрот "вози" со стотка низ Охрид

sheta1qq.jpgВетрот, кој започна да дува некаде на пладне,вечерва " вози" низ Охрид со стотка.Измерената брзина му е 80 километри на час,а налетите се и над 100 километри на час.

Читај повеќе...
 
Бранови од четири метри удираат во охридскиот брег(ви)

bran1v.jpgБранови високи и до четири метри денес удираат во охридскиот брег.Дува ветер со околу шеесеттина километри на час, а повремено и со поголема силина.

 

Читај повеќе...
 
Општина:Да се достават барања за урбана опрема

kreva33e.jpgСе информираат заинтересирани прави и физички лица кои имаат потреба за поставување на урбана опрема, најитно да поднесат барање за поставување на урбана опрема, и да ја испочитуваат постапката за добивање одобрение за користење на истата. Во спротивно општина Охрид ќе започне со отстранување на нелегално поставената урбана опрема.

ПОСТАПКА ЗА ПОСТАВУВАЊЕ УРБАНА ОПРЕМА (МАСИ И СТОЛОВИ ПРЕД УГОСТИТЕЛСКИ ОБЈЕКТИ) НА ТЕРИТОРИЈАТА НА ОПШТИНА ОХРИД

 
Градски гробишта издаваат простор за продажба на...

gro1rr.jpgВрз основа на член 36,  37,  38,  39 и 67 од Законот за користење и располагање со стварите во државна сопственост и со стварите во општинска сопственост („Службен весник на Република Македонија“ бр.78/15, 106/15, 153/15, 190/16и 21/18)  Одлуката на Управниот Одбор на ЈП Градски гробишта Охрид  за давање под закуп недвижни ствари – простор со продажни објекти со намена за продажба на свеќи и цвеќе ,  сопственост на Јавното претпријатие  бр.  02-299/10 од 23.02. 2018година, Одлуката за измени и дополнување бр.02-321/3 од 28.02.2018 година  и Извештаите   на овластено лице  бр 03-228/3 ,  03-228/4 ,  03-228/5 , 03-228/6 и 03-228/7 од 19.02.2018 година за процена на пазарна вредност на недвижен имот ,  Комисијата за располагање со недвижни и движни ствари при  ЈП Градски Гробишта Охрид  дава

ОБЈАВА БР.2/2018

ПРЕДМЕТ НА ЈАВНО ЕЛЕКТРОНСКО НАДДАВАЊЕ

Предмет на електронско јавно наддавање е: Давање под закуп на недвижни ствари,  простор со продажни објекти со намена за продажба на свеќи и цвеќе ,    сопственост на ЈП Градски Гробишта Охрид  и тоа:

Кликнете тука за да ја преземетe ОБЈАВАТА [pdf]

 
Нивото на Езерото пак се мери со летва,електронската...

tabla1qqs.jpgЕлектронската табла која го покажуваше нивото на Охридското езеро и други параметри за него,откажа и сега повторно водостојот се мери со летва,која е поставена на  охридскиот кеј.

Читај повеќе...
 
Охриѓанец ја тепал мајка си со бејзбол палка

tepa1ww.jpgПоради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „телесна повреда”, Секторот за внатрешни работи Охрид, до надлежното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Г.Л.(34) од Охрид.

Читај повеќе...
 
Тешка сообраќајка на Туристичка,пред Гимназијата
teska1ww.jpgПред малку се случи тешка сообраќајка на Туристичка, пред кружниот тек кај Гимназијата.Се судрија моторцикл и такси-возило со охридски регистарски таблички.
Читај повеќе...
 

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

  rezultati.jpg 

Општина Охрид

 
msnastani.jpg

 

 

    

letra.jpg

  

   

OhridLive