Презентирана студијата "Паметен Охрид" (видео) PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 12 март 2018
profiten1ww.jpg„Паметен Охрид“ е насловот на предфизибилити студијата  од Центарот за истражување и информирање за животната средина „Еко-свест“, што денес  се презентираше во големата сала на општина Охрид.

Станува збор за проект кој се однесува на мултитранспортен концепт за развојот на Охрид со намален проток на  сообраќај  кон патниот правец Св. Наум. Тоа би значело замена  на автомобилите со велосипеди или   бродови до саканата дестинација на тој дел од езерското крајбрежје и движење по соодветни патеки низ Галичица. Целта е  да се обезбеди поголема заштита на природното богатство и навремено да се одговори на препораките од УНЕСКО.

 Според градоначалникот д-р Јован Стојаноски станува збор за добар проект за чијашто  реализација се потребни многу пари.

 - Ние како локална самоуправа  мораме да размислуваме за некаква валоризација на Галичица. Оваа студија  оди во прилог на интегралниот  пристап кон решавање на еколошките проблеми. Се разбира дека тука најголемиот проблем ќе биде изворот на средства за инвестиции затоа што не станува збор за мал проект. Станува збор за студија и проект чија изведба изнесува околу 14-15 милиони евра. Сметаме дека со една проактивност од страна на локалната самоуправа, на изготвувачите на студијата и на централната власт ќе успееме. Овој проект го вклопуваме во сите оние еколошки проекти кои и досега ги размислувавме и изработувавме, а се поврзани со сливните подрачја, со уредувањето на Студенчишкото блато и останати еколошки проекти кои како општина мора да ги изготвиме  со цел да добиеме еден одржлив развој на градот- изјави  градоначалникот Стојаноски.  

 Во предфизибилити студијата  „Паметен Охрид“е најдена рамнотежа меѓу економскиот развој и заштитата на природата, одржливи решенија,избегнување на мега проекти и соработка  и градење консензус со локалните жители и чинители.

Последни измени ( понеделник, 12 март 2018 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive