Македонците во Австралија се кренаа на нозе PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 04 март 2018
sidnej1qq.jpgИлјадници Македонци протестираа во Мелбурн, Сиднеј и Перт против промена на уставното име Република Македонија. На собирите во трите австралиски града беше кажано дека јазикот, идентитетот и културата на Македонија се загрозени.

„Не треба да се докажуваме кои сме, ниту на Грција, ниту на Европската унија. Ние сме тие кои сме. Ние сме Македонија“, кажа еден од говорниците на скалите на државниот парламент во Мелбурн.

Протест на македонските иселеници, насловен „Ние сме Македонија“, имаше и во Вашингтон, каде што неколку организации од Њу Џерси, Масачусетс, Њујорк и Вашингтон, побараа од македонската влада прекин на преговорите за името со Грција и заштита на македонскиот идентитет.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive