Патче:Досега со десет градоначалници имам ... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 22 февруари 2018
patce1a.jpgЛегендата на охридското угостителство  Љупчо Патче вели дека досега со десет градоначалници имал прилика да разговара за работењето на рестораните во Охрид,посебно за поставувањето на урбана опрема пред рестораните на кафеаните.

Јас досега сум испратил  десет градоначалници, а имам намера  да видам како ќе поминат уште двајца.Знам како е да се работи во угостителството.Според нашите пресметки,пре да се усогласат цените за комунална такса и поставување на урбана опрема,што беше реализирано вчера, испаѓаше дека на име на комунална такса и  поставување нна урбана опрема кафенаџијата  треба да издвои некаде околу 11 вра за едне метар квадратен.Тоа не се мали пари,па така испаѓа дека по овој основ некоја поголема кафаена да треба да плати по околу 7 до 8 илјади  евра годишно,вели Патче.

 

Патче вели дека не треба угостителите да ги плаќаат неодоговорниот однос  на предходната власт.Поради гледање низ прсти на некои кафеанџии локалната не ги остварила планираните приходи.

patce2f.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Љупчо е оснивач на легендарната Далга потоа и  на Чун во кои охридските специјалитети,посебно пастрмката ги пробале претседатели на држави,холивудски глумци,премиери,музучари и многу гости од земјава и од странство.

 

Последни измени ( четврток, 22 февруари 2018 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive