Фонтаната со мозаици не работи оти можела да смрзне PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 13 февруари 2018

sekna2we.jpgВодата во фонатана кај Мини маркетот во Охрид деновиве секна.Ова е единствена фонтана во градот која е украсена со мозаици,дело на уметникот Никола Упевче.Мозаикот е наречен Четири рајски реки.

 

Во коритото на фонтаната е останата вода којзнае од кога,цевките се покриени со разни отпадоци,единствено функционираат светлата кои даваат посебен илимунационен ефект.

 

Пред некоја година тогашниот градоначалник Никола Бакрачески со голема помпа ја пушти во работа оваа фонтана за која најави дека ќе биде препознатлив белег на Охрид.Беа потрошени неколку десетици илјади евра општински пари

 sekna3we.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не знаеме за што се работи.Можеби се  затнати цевките.Ќе видиме  во што е проблемот..За изградбата на фонатата се потрошени значителни средства од општинскиот буџет.Таа треба да биде во функција.ни одговорија од локалната самоуправа во градот.

 

Со оглед дека се работи за единствена фонтана од ваков вид во градот,но и во земјава,украсена со уметнички мозаици,побараваме одговор зошто не работи   од Проаква која го снабдува градот со вода за пиење.

 

Фонтаната кај мини маркетот ја затворивме затоа што постоеше опасност од змрзнување ,со што би се создале штети на целиот систем кој ја снабдува со вода.Штом ќе се подобрат временските прилики,ќе пуштиме вода во неа.кусо ни одговори директорот на Проаква Владимир Алксиески.

Последни измени ( вторник, 13 февруари 2018 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive