Бесплатни предавања за животно важни документи PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 11 февруари 2018
dokumenti1qq.jpgВо Охрид и во Струга во понеделник ќе се одржат предавања на тема:„Договор за тестамент, подарок, доживотна издршка„.

 

 


Предавач ќе биде Адвокат Оливера Доцевска, од Скопје, со 17-годишно работно искуство во обаста на правото и човековите права и слободи, 10-годишно работно искуство како адвокат, специјалност човекови права, кривично право, имотно - правни односи и управна постапка, магистрант меѓународни односи и дипломатија, активист за човекови права и Претседателка на организација за човекови права и слободи Јустиција, поетеса, преведувачка,анализа на политики, колумнистка.

 

Ќе говори за аспектите на заштита на имотот и личноста при располагање со имотот со -  тестамент, договор за подарок и договор за доживотна издршка

 

Предавањето ќе се одржи на 12 Фебруари (Понеделник) во 11:30 во Охрид и во 14:00 во Струга. Наменето е за сите граѓани од Охрид, Струга, Вевчани и Дебарца над 60 години и нивните фамилии.

Местата се ограничени, доколку сакате да учествувате на предавањето ве молиме јавете се за да ви обезбедиме место на 077 855 155 (за Охрид) и 077 817 432 (За Струга)

Во текот на март и април ќе организираме викенд работилници за здраво готвење, и јога часови за витално стареење. Бидејќи местата се ограничени, доколку сакате да учествувате, ве молиме пријавете се на дадените телефони.

Оваа активност е дел од под-проектот „И старите можат“ кој е спроведуван од Локалната агенција за развој до Струга која е членка на  Мрежата Инклузива М за социјална инклузија на старите лицата од трета доба во Република Македонија од 2016 година. Под-проектот се спроведува во рамки на Регионалниот проект „Преземање на акција за социјална инклузија на старите лица" поддржан од од Европската унија, со финансиска поддршка на Австриската агенција за развој и Австрискиот црвен крст, кој Црвениот крст на Р.М. во Македонија го спроведува во заедничко партнерство со здружението "Хумано".

 

 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 

ВЕБ

Кај Билјанини со мотори летаа во воздух

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

BenQ E1260 HDR Vo Foto Rex/4500den

novaparat.jpg

За сите аматери што сакаат убава фотографија без премногу напор и подесувања на својот апарат за сликање. BenQ го нудат новиот E1260 HDR со широк агол и 12 мегапикселен сензор. Со своето автоматско подесување вие ќе можете да направите убави фотографии без разлика на светлосната состојбата.Овој модел нуди HDR можности кои овозможува да ги избегне проблемите со многу контрастни и светли околини, преку намалувањето на прекумерната и минималната експозитура со автоматско подесување на контрастот.

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 Видео

Последни Вести

Литургија на Плаошник,свеченост во "Света Софија"
svetasofija700.jpgПо повод одбележувањето на еден милениум од постоењето на Охридската Архепископија денес во 17 часот ќе се одржи литургија на Плаошник,,а во 18 часот почнуваат свеченостите во катедралнат црква :Света Софија",информираат од локалната самоуправа.
 
Во Охри се одржува меѓународен карате турнир
turnirk1q.jpgВо СРЦ “Билјанини извори”, вчера, започна меѓународниот карате турнир “Охрид Опен 2018”. На турнирот кој за прв пат се организира во Охрид учестуваат каратисти од Македонија, Србија, Албанија и Бугарија. Турнирот за отворен го прогласи градоначалникот на Охрид, Јован Стојаноски, кој на учесниците и организаторите им посака успешен натпреварувачки ден.
Читај повеќе...
 
Охриѓани кај Завој берат печурки од половина килограм
gigantska1qqds.jpgОхриѓани деновиве над охридското село Завој собираат џиновски печурки од сортата вргањ. Повеќето од нив се со тежина од половина килограм. Вакви печурки досега не биле забележани на овој простор,пишува најчитаниот  сајт Сакам да кажам.
Читај повеќе...
 
Времено се затвораат неколку охридски улици
ohrid3w.jpgСо цел безбедно и непречено одвивање на манифестациите по повод одбележувањето на 1000 годишнината од постоењето на Охридската Архиепископија, Секторот за внатрешни работи Охрид ги презема сите неопходни безбедносни мерки на превентивен и оперативен план.
Читај повеќе...
 
Два земјотреси во Охридско
lesk1q.jpgДва земјотреса со умерена јачина се почувствуваа ноќеска околу 1 часот по полноќ во Охридско.
Читај повеќе...
 
Концерт за паметење на Трајкоски на Плоштадот
gorant1q.jpgБројни охриѓани, но и гости  од земјава и странство синоќа уживаа во концертот на неповторливиот Горан Трајкоски, што се одржа на градскиот плоштад во Охрид.
Читај повеќе...
 
Моторџии од Балканот ќе збрмчат во Охрид

 motordjii1q.jpgСто и триесет  моторциклисти-членови на Меѓународната полициска асоцијација од  Македонија, Србија, Црна Гора, Хрватска и Словенија, денеска доаѓаат во Охрид.

Читај повеќе...
 
Црвен крст:Да собереме средства за операција на...

crven8000.jpgОхриѓани пред уште еден хуманитарен предизвик за помош на 11 годишна наша сограѓанка која боледува од леукемија и потребно е да и се изврши итен оперативен зафат за пресадување на коскена срж. За операцијата која ќе се изведува во Германија  потребни се финансиски средства.

Читај повеќе...
 
Владата ќе даде субвенции за нови летови од Охрид
aerodrom1.jpgНа новиот тендер за државно субвенционирање на домашна или странска авикомпанија Владата на Македонија ќе бара отварање на четири нови дестинации од Охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“
Читај повеќе...
 
Охридските комуналци бркаа коњ во градскиот парк

konji1qd.jpgВработени од Охридски Комуналец денес упорно се бореа да фатат коњ кој слободно шеташе во центарот на Охрид,кај кејот Македонија.

Читај повеќе...
 

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

 
 

 

 

 

  

   

OhridLive