Над 1.200 дронови летаа на отворањето на ЗОИ PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
сабота, 10 февруари 2018
dronovi1qq.jpgНад 1.200 дронови направија вистинско светлечко шоу на небото над Пјонгчанг на вчерашната церемонија на отворањето на 23. Зимски олимписки игри.

Организаторите соопштија дека со тоа бил поставен нов Гинисов рекорд за најголема бројка на употребени дронови во исто време, надминувајќи го рекордот од 2016 година, кога во Германија летаа 500 беспилотни летала. При двата рекорда беа вклучени дроновите „шутинг стар“ на „Интел“.

Секој од овие пластични дронови е опремен со ЛЕД-светла, кои создаваат повеќе од четири милијарди комбинации на бои. Флотата е контролирана од еден компјутер и од еден пилот.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

 
 

 

 

 

  

   

OhridLive