Охрид ќе сади црвени сливи додека не стигнат... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
сабота, 10 февруари 2018

crvenislivi1q.jpgВо Охрид наскоро ќе се засадат црвени сливи кои треба да ги заменат исушените палми кои предходната власт  од охридското крајбрежје сакаше со сила  да направи медитерански град.

Од околу  200 палми  над 100  веќе се искорнети од охридскиот кеј и од  локации во неговата близина.

 

grdanoski1q.jpgВо овој мометн чекаме да пристигне поголема количина на црвени сливи,автохтоно дрво кои ќе бидат засадени на охридскиот кеј каде што беа палмите.Три дрва веќе се засадени во централниот дел на Охрид и тие се покажаа издржливи на временските услови кои владеат на охридското подрачје.Вакви дрва ќе бидат засадени и на други локации”,ни изјави директорот на Охридски Комуналец Љупчо Грданоски.

 

Грданоски појаснува дека имале проблем со набавката на јапонски цреши кои беа најавени како замена за исушените палми.

 

Добивме информација дека сега нема  увоз на овие дрва.Увозот го врши една фирма од Кавадарци.Ние не се отакажавме од јапонските цреши,што го најавивме уште кога беа корнати исушените палми.Штом се увезат во Македонија и ние ќе ги добиеме,појаснува Грданоски.

 

 

 

Последни измени ( сабота, 10 февруари 2018 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

  rezultati.jpg 

Општина Охрид

 
msnastani.jpg

 

 

    

letra.jpg

  

   

OhridLive