Отпаѓаат делови од Мостот на желбите во Охрид PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 14 јануари 2018

most2ees.jpgМостот на желбите кој го поврзува Канео со делот   кaj црквата Света Софија  во Охрид,се распаѓа.Од дрвената конструкција испадната се  талпи на ивиците на мостот,на смата патека има големи пукнатини и штрчат клинци и железа.Оваа најбрза копнена врска на жителите од Канео со Чаршијата е донација на бизнисменот Велија Рамковски.

Бившиот градоначалник на Охрид Никола Бакрачески пред неколку години сакаше да го урне мостот,но на тоа се спротивставија жители од Канео  и претставници на невладини организации.Револтот беше силен,па Бакрачески се откажа од намерата.Тој тогаш  велеше дека мостот е дивоградба.Но ниту го урна,ниту изгради нова пешачка патека од Kанео до Света Софија

most1ees.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Во зависност од проектот ќе ја знаеме дефинитивната судбина на мостот на желбите. Мостот на желбите е изграден без основен проект  и за него   пред да се почне со градба    не се изјасниле експерти во делот на архитектурата и градежништвото ниту дале свое мислење или изработиле основен проект врз  кој што може да биде изграден. Овој мост е потполно небезбеден за  пешаците кои што минуваат по него. Ние во овој период се надеваме дека ќе успееме во соработка со стручни лица да извршиме некои корекции во насока на подобрување на безбедноста на овој мост се до конечна реализација на проектот за комплетна пешачка патека од пристаниште до Канео,кажа пред четири години Бакрачески.

most3ees.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Овој мост беше донација на бизнисменот Велија Рамковски.Оштетувањата на конструкцијата предизвикани од брановите ги поправаа луѓето кои држат кафулиња во Канео.Локалната тука немаше ингеренции.Поради потребата на  жителите од туристичката населба да имаат брза врска со градот ние ќе продолжиме да се грижиме за Мосотот на желбит,ни рекоа од локаланата самоуправа.

 

Мостот беше изграден пред околу една деценија,а него најмногу го користат жителите на рибарската населба Канео,бидејќи тоа е им е најблиска и најбрза врска со градот и бројни туристи,посебно преку летото,кои одат до плажата во Канео.

Последни измени ( недела, 14 јануари 2018 )
 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОГЛАСИ

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 

ВЕБ

Кај Билјанини со мотори летаа во воздух

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

BenQ E1260 HDR Vo Foto Rex/4500den

novaparat.jpg

За сите аматери што сакаат убава фотографија без премногу напор и подесувања на својот апарат за сликање. BenQ го нудат новиот E1260 HDR со широк агол и 12 мегапикселен сензор. Со своето автоматско подесување вие ќе можете да направите убави фотографии без разлика на светлосната состојбата.Овој модел нуди HDR можности кои овозможува да ги избегне проблемите со многу контрастни и светли околини, преку намалувањето на прекумерната и минималната експозитура со автоматско подесување на контрастот.

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 Видео

Последни Вести

Еден загинат и тројца повредени во сообраќајка кај...
Утрово во  02,30 часот на магистралниот пат Охрид-Ресен кај с.Опеница, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило „Фиат мареа“ со охридски регистерски таблици управувано од С.М.(21) од с.Оровник-општина Дебарца и патничко моторно возило „Фиат пунто“ управувано од Т.К.(63) од с.Лескоец-охридско
Читај повеќе...
 
На Сараиште се подготви казан со два тони риба

corbasaraiste1q.jpgНа Сараиште во Охрид,по повод Денот на рибарите,денес беа подготвени два тони рибина чорба.Ја подготвија професорите и учениците од средното угостителско училиште „Ванчо Питошески“.

Читај повеќе...
 
Блаже Љушев најбрз келнер на ривиерата

trka2qqq.jpgПо примерот на некои познати турисички дестинации кај нас и во светот,синоќа во Охрид се одржа трка на келнери од охридските кафе барови,ресторани,хотели.Најбрз беше Блаже Љушев од кафе бар " Liquid",

Читај повеќе...
 
Иван Лотески го фати Чесниот крст
vod1rr.jpgИван Лотески од стариот дел на градот,Варош,го фати Чесниот крст што беше фрлен во водите на Охридското езеро кај градското пристаниште во Охрид.
Читај повеќе...
 
Стојаноски на Конрад му ја врачи наградата за...
larh1q.jpgСиноќа, во очи на големиот празник Богојавление, градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски во Куќата на Уранија на МАНУ му  ја врачи Светската награда за хуманизам на годинешниот добитник Жан Патрик Конрад, професор на Империјал колеџ од Лондон и претседател на Европската академија на Науките уметностите и книжевностите
Читај повеќе...
 
Маленко кај Стојаноски,поубави денови за пливањето
grado1qq.jpgОпштина Охрид предводена од градоначалникот г-дин. Јован Стојановски, приреди официјален прием на прпретседателот на Пливачка федерација на Македонија Александар Маленко.
Читај повеќе...
 
За Водици се затвора улицата "Македонски просветители"

parking1eer.jpgСо цел безбедно и непречено одвивање на манифестациите по повод верскиот празник „Богојавление-Водици“, Секторот за внатрешни работи Охрид ги презема сите неопходни безбедносни мерки на превентивен и оперативен план. Мерките на СВР Охрид се насочени кон зачувување на поволната и стабилна безбедносна состојба на целото подрачје во областа на јавниот ред и мир,  спречување на казнени дела и регулирање на сообраќајот во централното градско подрачје и приградските населби.

Читај повеќе...
 
Снег го засипува Охрид
sneg1ertd.jpgОд пред еден час снег го засипува Охрид.Веќе е формирана снежна покривка од неколку сантиметри.Коловзите се покриени со снежна покривка,а снегот и понатаму паѓа.
Читај повеќе...
 
За Водици бесплатен паркинг,ама не за цел ден
sala1q.jpgЈ.П. "Билјанини Извори" по повод големиот христијански празник Богојавление - ВОДИЦИ донесе одлука на ден 19. 01. 2018 година ( петок ) користењето на услугите на јавниот градски простор со кој стопанисуваме да биде бесплатно за сите нејзини корисници од 8 до 15 часот.
Читај повеќе...
 
Црвен крст за Водици ќе ангажира четири тимови на...

cetiri1qq.jpgВо рамки на одбележување на големиот верски празник Богојавление-Водици и Денот на рибарите, Црвен крст Охрид е вклучен со низа активности од областа на здравствено-превентивната и социјално-хуманитарната дејност.

Читај повеќе...
 

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

  rezultati.jpg 

Општина Охрид

 
msnastani.jpg

 

 

    

letra.jpg

  

   

OhridLive