Бова доплива пред зградата на Капетанијата PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
петок, 12 јануари 2018

bova1qs.jpgЕдна  од бовите со кои се  обележуваат водените патеки во Охридското езеро доплива токму пред зградата на Капетанијата во Охрид,кај градското пристаниште во Охрид.Овие пловечки објекти,тешки по стотина килограми,ги корнат брановите и ги носат кон охридскиот брег.

 

Во водите на Охридското езеро има 32 вакви бови,пловечки знаци кои ја обележуваат граничната линија кон Албанија и водените патеки во езерото по кои пловат бродовите,глисерите,кајчињата.

 

Оваа бова што е на градскоот пристаниште ние ја донесовеме заради промена  на сидрото и материјалот со кои тие се врзуваат за да не ги откорнат  брановите.Вакви зафати треба  да има на околу дванаесеттина бови.Потребна е измена на сидрото и везниот материјал.Тоа ќе го направиме во текот на април-мај годинава,вели капетанот на Капетанијата во Охрид Горан Устијановски.

bova2qs.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

И порано се случувало брановите да ги откорнат бовите,а едно време,пред околу десеттина години,немаше речиси ниту една бова на граничната линија со Албанија.

bova3qs.jpg

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

  rezultati.jpg 

Општина Охрид

 
msnastani.jpg

 

 

    

letra.jpg

  

   

OhridLive