Кралицата Елизабета има само два слободни дена во... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 09 јануари 2018
elizabeta1q.jpgИ на 91 година, британската кралица Елизабета Втора останува една од најработливите членови на кралското семејство. Всушност, има само два дена во годината кога кралицата не прима црвена кутија од владата со разни документи, кои што треба да ги прочита, а понекогаш и да ги одобри и да ги потпише.

Улогата на кралицата како шеф на државата значи дека таа треба да биде информирана за сè што се случува во земјата и во светот и во само два наврати не е обврзана да ја чита содржината на црвената кутија, на Божик и на Велигден.

Освен црвените кутии кои што таа ги добива секој ден, кралицата еднаш неделно се сретнува со премиерот и тоа вообичаено се случува во Бакингемската палата во среда во 18.30 часот. Иако кралицата е политички неутрална, таа е добро информирана за политичките прашања и има право да го каже својот став за време на средбите со премиерот.

Последни измени ( вторник, 09 јануари 2018 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

 
 

 

 

 

  

   

OhridLive