Пештанци фатени во криволов PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 09 јануари 2018

mrez2s.jpgПоради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело  „незаконит риболов“, Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против М.Р. (60) и С.Р. (36), двајцата од Пештани.

Пријавените, казненото дело го сториле на 28-ми ноември минатата година околу 17 часот, кога со пловен објект-кајче управувано од М.Р. влегле во водите на Охридското Езеро. Тоа го направиле откако претходно во кајчето ставиле комплетен риболовен алат и две рибарски мрежи, со кои е забранет риболовот согласно одредбите од Законот за рибарство и аквакултура. Двајцата пријавени, рибарските мрежи ги фрлиле во водите на Охридското езеро на подрачјето над Пештани, по што уловиле двеста триесет и седум парчиња риба „белвица“ со вкупна тежина од 19 килограми и 615 грама. Полициските службеници ги затекнаа сега пријавените во момент по излегување од езерските води и изнесување на рибарскиот прибор и мрежите  заедно со уловените риби.

За настанот беше известен дежурен Јавен обвинител а по наредба на судија на претходна постапка при Основен суд Охрид, извршен е претрес на пловниот објект и одземени се мрежите и другиот риболовен алат заедно со уловената риба во свежа состојба.      

     

 

 

 

 

 

 

                               
Последни измени ( вторник, 09 јануари 2018 )
 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 

ВЕБ

Кај Билјанини со мотори летаа во воздух

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

BenQ E1260 HDR Vo Foto Rex/4500den

novaparat.jpg

За сите аматери што сакаат убава фотографија без премногу напор и подесувања на својот апарат за сликање. BenQ го нудат новиот E1260 HDR со широк агол и 12 мегапикселен сензор. Со своето автоматско подесување вие ќе можете да направите убави фотографии без разлика на светлосната состојбата.Овој модел нуди HDR можности кои овозможува да ги избегне проблемите со многу контрастни и светли околини, преку намалувањето на прекумерната и минималната експозитура со автоматско подесување на контрастот.

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 Видео

Последни Вести

"Охридско лето" доби нови селектори

ohleto1aa.jpg„Охридско Лето“ го раскина договорот со музичкиот селектор Цуцковски, режисерот Александар Поповски и професорот Васо Ристов од ФМУ нови селектори на Фестивалот 

Читај повеќе...
 
Охриѓани тргнаа за Скопје,па се откажаа поради снегот

kajbotun1qs.jpgБројни охриѓани кои утринава тргнаа со сопствени возила  за Скопје,поради високиот снег и тешко проодниот пат се вратија назад во Охрид.

Читај повеќе...
 
Се најавува бесплатен превоз за пензионерите во Охрид
penz1ww.jpgГрадоначалникот на Охрид, д-р Јован Стојаноски  претпладнево  беше во посета на Здружението на пензионери од Охрид  и Дебрца. Во срдечна атмосфера првиот човек на градов ги слушна проблемите на пензионерите кои  беа  пријатно изненадени од неговото гостување.
Читај повеќе...
 
Охрид домаќин на натпреварот по право "Жан Пикте"

frankofonija1q.jpgТриесеттото издание на светски познатиот натпревар по меѓународно хуманитарно право, „Жан Пикте“, ќе се одржи во Охрид, во траење од една недела.Стошетириесет и четири  студенти од 26 различни земји, поделени во екипи од по тројца учесници, ќе се натпреваруваат една недела, а потоа ќе се прогласи најдобриот тим по меѓународно право.

Читај повеќе...
 
Маленко ќе има средба со првиот човек на Грчката...
mal13qq.jpgПретседател на Пливачка Федерација на Македонија Александар Малеко ќе оствари официјална средба со Грчка Пливачка Федерација во Атина Сабота 24.03.2018 год.
Читај повеќе...
 
Се' е подготвено за "Езерската средба,Охрид-2018"
igorb1q.jpgОхрид   е подготвен за манифестацијата „Езерска средба, Охрид -2018“што ќе се одржи во сабота на 24 март во организација на огранокот на Здружението   на ветерани  од одбраната и безбедноста на Република Македонија, а под покровителство на градоначалникот Јован Стојаноски. На средбите покрај гости од земјава ќе присуствуваат и претставници на сродни здруженија  од  Албанија,Бугарија и Србија.
Читај повеќе...
 
Ученици од "Рацин" во посета на Општината
voposeta1q.jpgВо рамки на предвидените активности за запознавање и изучување на работата и функционирањето на локалната самоуправа, четврто одделенците од ОУ „Кочо  Рацин“ денес беа во посета на Општина Охрид.
Читај повеќе...
 
Собрание на давателите на комунални услуги- АДКОМ
granit1ww.jpgЗдружението на даватели на комунални услуги на Република Македонија – АДКОМ денес во хотел "Гранит", Охрид, ќе го одржи  Годишното Собрание.
Читај повеќе...
 
Нова турска авиокомпанија ќе има летови за Охрид

nova1er.jpgДиректни летови од Истанбул до охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“, за првпат ќе воведе турската авиокомпанија Onur Air, во соработка со турскиот тур-оператор Tatilbudur, беше соопштено денеска на заедничка прес-конференција со ТАВ Аеродроми, на истанбулскиот аеродром „Ататурк“.

Читај повеќе...
 
Презакажан собирот на граѓани - УЗ 8 „Билјанини Извори
kod5a.jpgВрз основа на Член 82 од Законот за локална самоуправа, член 106 од Статутот на општина Охрид, Одлуката на Советот на општина Охрид за определување граници на урбаните заедницина на територија на општина Охрид и Правилата за работа на облиците на месната самоуправа на општина Охрид, Градоначалникот на општина Охрид свикува СОБИР НА ГРАЃАНИ.
Читај повеќе...
 

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

 
 

 

 

 

  

   

OhridLive