Пицерија во Сан Франциско вработува само глуви лица PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
сабота, 30 декември 2017
picerija1q.jpgРесторанот „Моцерија“ во Сан Франциско е пицерија во која што сите вработени се глуви лица.

„Моцерија“ вработува лица со оштетен слух, иако се случува да немаат ниту еден час искуство во индустријата на ресторани. Сѐ додека имаат желба да се обучуваат, секој може да аплицира за работно место.

Во овој посебен ресторан, секое мени вклучува инструкции за клиентите, кои можат да научат некои едноставни знаци, доколку сакаат да комуницираат на јазикот на келнерите. На секоја маса има пенкало и хартија, во случај да има потреба да се каже нешто што е тешко да се изрази со гестикулации, како, на пример, алергија на одреден вид храна.

Исто така, во „Моцерија“ е поставен посебен начин на комуницирање преку телефон со видеосервис, при што преведувач е поврзан со персоналот. Овие методи се покажале толку успешни, што Комуникациската служба за лица со оштетен слух одобрила средства за развој на франшизата на ресторанот.

„Има луѓе кои доаѓаат од други држави само за да јадат кај нас. Тие слушнаа или прочитаа за нас некаде и ова е откритие за нив. Работиме веќе шест години и неверојатно е колку тоа беа шест успешни години“, вели Рус Стајн, сопственикот на ресторанот.

Следната „Моцерија“ ќе се отвори во втората половина на 2018 година.

 

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive