750 години од насликувањето на иконата на Свети Ѓорѓи PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 24 декември 2017

ikona1qq.jpgВо црквата Свети Ѓорѓи во Струга по повод 750 години од насликувањето на  иконатна на Свети Ѓорѓи денес се одржа богослужба со која чиноначалствуваше  владиката Тимотеј.Целивалната резба  ја направил Новица Столески од Струга,Фотки од свеченоста направи познатиот охридски фоторепортер Томе Љушев.

Новица Столески е еден од најистакнатите македонски копаничари. Роден е во свештениот град Струга во 65-тата год. од векот што измина. Тој ја напуштил добро платената работа во телеком и му се посветул на копаничарството.

Иконата на Св. Ѓорѓи припаѓа на групата од некоклуте најстари икони во Македонија и поседува особено културно-историско значење и високи стилско– ликовни и уметнички особености. Иконата на Св. Ѓорѓи е насликана во 1267 година во Струга од зографот Јован.

ikona3qq.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Иконата е влезена во сите значајни прегледи на византискиот иконопис од втората половина на 13 век век, и во каталозите на најубавите дела на средновековниот иконопис од Македонија.

ikona2qq.jpg

Иконата е откриена во 1959 година.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 



Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

 
 

 

 

 

  

   

OhridLive