Чудесно село во Иран PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 17 декември 2017
masuleh1qq.jpgВо иранското село Mасулех, длабоко во планините Алброз, секој поглед е поглед од покривот.

Селото е светска атракција поради начинот на којшто било изградено на стрмните планини, кои го држат безбедно од поплави во долината. Креативниот начин на жителите да искористат што повеќе од просторот бил да ги изградат куќите така што покривот на секоја од нив е предната градина на куќата над нив.

Изградени од земја, камен и дрво, покривите требало да бидат отпорни на влажната клима, но, истовремено, и на константниот помин на пешаци.

Масулех е денес популарна туристичка дестинација во Иран и покривите сега личат на улици на некој голем град. Хотелите се главно лоцирани на пониските нивоа, во близина на влезот во селото. Туристите сакаат да се во близина на чаршијата, опкружена со кафулиња и ресторани на покривите, додека повисоките нивоа обично се помирни и понеразвиени.

Масулех веќе долго време е трговски центар. Со векови, луѓето доаѓаат од целиот регион за да ги продаваат своите производи. Во почетокот на 20. век, селото било бастион на движењето Џанглали, кое се спротивстави на окупацијата на Иран од страна на отоманската, британската и руската војска.

Не сите улици можат да држат толку голема тежина, па сообраќајот на возила е дозволен само до одредена точка, кога се качува по планината.

Ако некогаш одлучите да патувате во оваа село, тогаш пробајте „мирзах газеми“ во еден од рестораните над пазарот: зачинет персиски специјалитет со тиква, црн патлиџан, лук и јајца, сервиран како чорба.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

  rezultati.jpg 

Општина Охрид

 
msnastani.jpg

 

 

    

letra.jpg

  

   

OhridLive