За новиот "Мекларен" плаќаат и по 750 илјади фунти PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 14 декември 2017
mekl1q.jpg„Мекларен“ го именуваше својот нов хиперавтомобил според легендарниот Формула 1 шампион Аиртон Сена, што е првиот од двата најавени луди модели на компанијата.

„Мекларен Сена“ е автомобил за кој британската компанија вели дека „има дозвола за друмско возење, но не е направен да одговара на тоа“. Тој се базира врз патничкиот автомобил „720С“ и е погонет од четирилитарски двоен В8 турбомотор, што произведува 789 коњски сили.

За разлика од постојниот хиперавтомобил „П1“, „Сена“ е дизајниран, пред се, за тркачка патека.

„Ова е нашиот најекстремен патнички автомобил досега. ‘Мекларен Сена‘ е автомобил како ниту еден друг. Тој е персонификација на тркачкото ДНК на компанијата и иако има дозвола за друмско возење, развиен е за патека“, вели извршниот директор на „Мекларен“, Мајк Флуит.

„Мекларен“ ќе направи само 500 вакви автомобили и сите 500 веќе се резервирани по цена од 750.000 фунти. Тој ќе го има официјалното деби на Автосаемот во Женева во март.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive