По три и пол децении во Саудски Арабија ќе се гледа... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 11 декември 2017
saudi4ee.jpgОд наредната година, во Саудиска Арабија повторно ќе можат да се гледаат филмови во кино.

На тој начин ќе се укине забраната која во оваа конзервативна држава постои веќе 35 години, што е во рамките на социјалните реформи што почна да ги спроведува младиот принц Мохамед бин Салман.

Кралството ја усвои резолуцијата, со којашто ќе можат да се одобруваат лиценци за отворање на комерцијални кино-сали. Тие целосно беа затворени откако во државата завладеа ултраконзервативизам во 80-ите години од минатиот век.

Владата соопшти дека очекува првите кина да бидат отворени во март 2018 година.

Престолонаследникот Бин Салман претходно им дозволи на жените да возат и ги врати рок концертите и други водови јавна забава, со цел да ги задоволи желбите на мнозинската млада популација во земјата.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive