По три и пол децении во Саудски Арабија ќе се гледа... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 11 декември 2017
saudi4ee.jpgОд наредната година, во Саудиска Арабија повторно ќе можат да се гледаат филмови во кино.

На тој начин ќе се укине забраната која во оваа конзервативна држава постои веќе 35 години, што е во рамките на социјалните реформи што почна да ги спроведува младиот принц Мохамед бин Салман.

Кралството ја усвои резолуцијата, со којашто ќе можат да се одобруваат лиценци за отворање на комерцијални кино-сали. Тие целосно беа затворени откако во државата завладеа ултраконзервативизам во 80-ите години од минатиот век.

Владата соопшти дека очекува првите кина да бидат отворени во март 2018 година.

Престолонаследникот Бин Салман претходно им дозволи на жените да возат и ги врати рок концертите и други водови јавна забава, со цел да ги задоволи желбите на мнозинската млада популација во земјата.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

  rezultati.jpg 

Општина Охрид

 
msnastani.jpg

 

 

    

letra.jpg

  

   

OhridLive