Бактерии ги загадија Билјанини Извори PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 07 декември 2017

pres4ee.jpgВодата во прочуените Билјанини Извори во Охрид е полна со бактерии и не е употреблива за пиење,соопштија од Центарот за јавно здравје во Охрид.

 

"Во интерес на навремено и точно информирање на јавноста со цел грижа на здравјето на населението, ве известуваме дека наодите од последната физичко-хемиска и микробиолошка анализа на водата од изворот-Билјанини Извори покажуваат дека водата содржи патогени бактерии и согласно Правилникот за безбедност на вода, водата е микробиолошки неисправна и не е здравствено безбедна за пиење”,изјави Сашо Точко,директор на Центарот за јавно здравје во Охрид.

 

Водата од Билјанините извори многу охриѓани ја пијат и преку лето и на зима,но и гостите кои тука доаѓаат.Постојат верувања дека таа има лековити својства и оти може да помогне во заздравувае на организмот.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive