Избор за мис на жени во инвалидиски колички PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 08 октомври 2017
misk1q.jpgПолска фондација го организираше првиот меѓународен избор на мис за жени во инвалидски колички, во обид да ја промени перцепцијата на јавноста за лицата со телесен инвалидитет.

Белорусинката Александра Чичикова, 23-годишна студентка по психологија, беше крунисана во Мис инвалидска количка, на изборот што се одржа во Варшава, а на кој учествуваа 24 млади жени од 19 држави. Зад неа се пласираа Јужноафриканка и домашната претставничка.

Настанот го организираше фондацијата „Само еден“, која беше основана од две жени-инвалиди, кои се обидуваат да ги урнат бариерите, со кои секојдневно се соочуваат луѓе во колички.

„Сакаме да ја промениме сликата за жените во инвалидска количка. Тие имаат право да бидат сѐ што ќе посакаат и да се чувствуваат убаво“, велат од фондацијата.

Ваков избор на мис се одржува во Полска веќе четири години, но сега за првпат доби меѓународен карактер.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive