Избор за мис на жени во инвалидиски колички PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 08 октомври 2017
misk1q.jpgПолска фондација го организираше првиот меѓународен избор на мис за жени во инвалидски колички, во обид да ја промени перцепцијата на јавноста за лицата со телесен инвалидитет.

Белорусинката Александра Чичикова, 23-годишна студентка по психологија, беше крунисана во Мис инвалидска количка, на изборот што се одржа во Варшава, а на кој учествуваа 24 млади жени од 19 држави. Зад неа се пласираа Јужноафриканка и домашната претставничка.

Настанот го организираше фондацијата „Само еден“, која беше основана од две жени-инвалиди, кои се обидуваат да ги урнат бариерите, со кои секојдневно се соочуваат луѓе во колички.

„Сакаме да ја промениме сликата за жените во инвалидска количка. Тие имаат право да бидат сѐ што ќе посакаат и да се чувствуваат убаво“, велат од фондацијата.

Ваков избор на мис се одржува во Полска веќе четири години, но сега за првпат доби меѓународен карактер.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

  rezultati.jpg 

Општина Охрид

 
msnastani.jpg

 

 

    

letra.jpg

  

   

OhridLive