Норвешка има повеќе електрични атомобили од... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 04 октомври 2017
polnac1d.jpgОбидите на Норвешка да ги охрабри своите жители да купуваат електрични автомобили би можеле да се покажат преуспешни.

Во Осло ги купуваат во толкав број, што локалната власт не може да постигне да постави доволно станици за полнење. Затоа здружението на возачи почна да ги советува граѓаните да не купуваат електрични автомобили, доколку немаат опција да ги полнат дома.

„Локалната власт не може да го следи чекорот и да постави доволно станици за полнење, во споредба со тоа колку автомобили се купуваат. Еден од три автомобили што се продаваат во Норвешка е електричен или хибриден“, изјави портпаролот на здружението, Норск Елбилфоренинг.

Во Осло, бројот на вакви автомобили е 40%. Во пошироката област на градот има регистрирано 50.000 електрични и 30.000 хибридни автомобили, но само 1.300 станици за полнење.

Бумот на е-возилата се должи на тоа што државата обезбедува низа поволности при нивно купување, па тие стануваат поевтини од класичните автомобили, а во некои области имаат бесплатни паркинг и полнење и не плаќаат патарина.

„Во Норвешка ќе платите 31.000 долари за е-голф, a 37.500 за голф бензинец. Тоа е значајна разлика“, вели Елбилфоренинг.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

  rezultati.jpg 

Општина Охрид

 
msnastani.jpg

 

 

    

letra.jpg

  

   

OhridLive