ЕК ја оправда употребата на сила во Каталонија PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 04 октомври 2017
repre1q.jpgЕвропската комисија целосно застана на страната на Шпанија во поглед на неделниот референдум за независност на Каталонија, заклучувајќи дека соодветната употреба на сила била оправдана, за да се заштити владеењето на правото.

„Ние ги обликувавме нашите демократски општества според три принципи: демократија, владеење на правото и човекови права. Тоа се три столба, кои не можат еден без друг. Регионалната власт на Каталонија одлучи да го игнорира законот кога го организираше референдумот во неделата“, изјави Тимерманс.

Тој ја бранеше и употребата на полициската сила.

„Да бидам јасен, насилството не ги решава политичките проблеми, тоа никогаш не е одговор или солуција. Сепак, должност на секоја влада е да го спроведува законот, а тоа понекогаш бара соодветна употреба на сила“, додаде Холанѓанецот.

И други европски парламентарци ја нарекоа каталонската влада неодговорна и ја повикаа да не прогласува независност еднострано, „зашто тоа би можело да доведе до ескалација на ситуацијата“.

„Неодговорно е што каталонската влада ја дели Шпанија. Европска Унија нема намера да се меша
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

  rezultati.jpg 

Општина Охрид

 
msnastani.jpg

 

 

    

letra.jpg

  

   

OhridLive