Почина најбогатата жена на светот PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
сабота, 23 септември 2017
betankur1q.jpgЛилијан Бетенкур, наследничката на францускиот козметички гигант „Л‘Ореал“ и најбогата жена на светот, почина на 94-годишна возраст во Париз, потврди нејзиното семејство.

Таа ја напушти управата на компанијата во 2012 година и оттогаш ретко можеше да се види во јавност, но на последната листа на магазинот „Форбс“ котираше како најбогата жена на светот.

Со проценето богатство од 33 милијарди евра, Бетенкур се наоѓаше на 14. место на оваа листа.

Родена во Париз, таа беше единственото дете на Ежен Шулер, кој го основал „Л‘Ореал“. На компанијата и се придружила кога имала само 15 години, а наследничка на акциите на татко и станала во 1957 година.

По повлекувањето на 89-годишна возраст, таа беше наследена од внукот, што беше проследено со медиумски силно експонираната правна битка со нејзината ќерка, која тврдеше дека Бетенкур не е ментално способна да ги врши работите.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

  rezultati.jpg 

Општина Охрид

 
msnastani.jpg

 

 

    

letra.jpg

  

   

OhridLive