Во Касел Партенон е направен од книги PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 14 септември 2017
parte1qq.jpgОгромна копија на атински Партенон се истакнува на изложбата во германскиот град Кесел, раскажувајќи приказна за слобода на говорот и за забранување книги, за што беше избрана и соодветна локација.

Аргентинката Марта Минухин е уметницата која стои зад инсталацијата „Партенон од книги“. Таа доби голема поддршка од јавноста, која и помогна да собере над 100.000 копии од книги, што во еден момент беа забранети во различни делови од светот.

Меѓу нив се наоѓаат и класици како „Авантурите на Том Сојер“ од Марк Твен, „Алиса во земјата на чудата“ од Луис Керол и „1984“ од Џорџ Орвел, но и модерни наслови како „Кодот на Да Винчи“ од Ден Браун.

А, доколку пораката што ја испраќа не е доволно силна, и самата локација на изложбата е приказна сама за себе.

Токму на ова место, на 19 мај 1933 година, нацистите спалија над 2.000 книги од еврејски и марксистички автори, во чинот што беше наречен „Кампања против негерманскиот дух“. Осум години подоцна, библиотеката „Фридериканиум“ беше погодена во сојузничко бомбардирање, при што имаат изгорено над 350.000 книги.

По завршувањето на изложбата, сите книги бесплатно ќе бидат поделени.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

  rezultati.jpg 

Општина Охрид

 
msnastani.jpg

 

 

    

letra.jpg

  

   

OhridLive