Црвен крст донираше прибор за 114 првачиња PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 12 септември 2017

donac1q.jpgВо рамки на хуманитарната собирна акција под мотото „Дарувајте радост на првачињата“, Младите на Црвен крст Охрид собираа училишен прибор кој денес го донираа во 7 основни училишта во Охрид и Дебрца, наменета за 114 првачиња.

 

Изразуваме благодарност до поединци, фирми и институции кои ја помогнаа оваа хуманитарна акција,велат во Црвен крст во Охрид.

donac3q.jpg

 donac2q.jpg

 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОГЛАСИ

 gumno1.jpgProdavam stan vo centar na ul.Jane Sandanski nasproti vila Amerikano 50m2 + 7m2 podrum, so parking prostor, na 3 kat, na juzna strana so pogled na ezero. Ima: spalna soba so terasa,dnevna, kujna, kupatilo i hodnik.10 min od ezero i gradska ~ar{ija. Mnogu ubava i mirna lokacija.

Tel za kontakt: 046266087- 075/696-103

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 

ВЕБ

Кај Билјанини со мотори летаа во воздух

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

BenQ E1260 HDR Vo Foto Rex/4500den

novaparat.jpg

За сите аматери што сакаат убава фотографија без премногу напор и подесувања на својот апарат за сликање. BenQ го нудат новиот E1260 HDR со широк агол и 12 мегапикселен сензор. Со своето автоматско подесување вие ќе можете да направите убави фотографии без разлика на светлосната состојбата.Овој модел нуди HDR можности кои овозможува да ги избегне проблемите со многу контрастни и светли околини, преку намалувањето на прекумерната и минималната експозитура со автоматско подесување на контрастот.

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 Видео

Последни Вести

За Водици се затвора улицата "Македонски просветители"

parking1eer.jpgСо цел безбедно и непречено одвивање на манифестациите по повод верскиот празник „Богојавление-Водици“, Секторот за внатрешни работи Охрид ги презема сите неопходни безбедносни мерки на превентивен и оперативен план. Мерките на СВР Охрид се насочени кон зачувување на поволната и стабилна безбедносна состојба на целото подрачје во областа на јавниот ред и мир,  спречување на казнени дела и регулирање на сообраќајот во централното градско подрачје и приградските населби.

Читај повеќе...
 
Снег го засипува Охрид
sneg1ertd.jpgОд пред еден час снег го засипува Охрид.Веќе е формирана снежна покривка од неколку сантиметри.Коловзите се покриени со снежна покривка,а снегот и понатаму паѓа.
Читај повеќе...
 
За Водици бесплатен паркинг,ама не за цел ден
sala1q.jpgЈ.П. "Билјанини Извори" по повод големиот христијански празник Богојавление - ВОДИЦИ донесе одлука на ден 19. 01. 2018 година ( петок ) користењето на услугите на јавниот градски простор со кој стопанисуваме да биде бесплатно за сите нејзини корисници од 8 до 15 часот.
Читај повеќе...
 
Црвен крст за Водици ќе ангажира четири тимови на...

cetiri1qq.jpgВо рамки на одбележување на големиот верски празник Богојавление-Водици и Денот на рибарите, Црвен крст Охрид е вклучен со низа активности од областа на здравствено-превентивната и социјално-хуманитарната дејност.

Читај повеќе...
 
Кривична за директор на "Водовод" во...

svrstruga2q.jpgПоради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „даночно затајување“ и „злоупотреба на службена положба и овластување“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против А.З. (35) од струшкото село Делогожда како и против Јавното претпријатие „Водовод“ со седиште во истото село.

Читај повеќе...
 
Охриѓанец со метална шипка фрлал по рекламни паноа

svroohrid2q.jpgПоради постоење основи на сомнение дека е сторител на прекршок што е во спротивност со одредбите на Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе прекршочна пријава против Ј.К. (39) од охридското село Велгошти.

Читај повеќе...
 
Шеста меѓународна конференција "Охрид-Водици-2018"
robevci22e.jpgВо Охрид ќе се одржи VI Меѓународна Конференција "Охрид - Водици,2018".Оваа година конференцијата тематски е посветена на "Дијаспора, транснационализам и интер-културни комуникациикако нови форми на социјален капитал
Читај повеќе...
 
Иницијатива:Охрид да стане светски центар на ...

maketask1q.jpgДобитникот на Светската награда за хуманизам од Бугарија, академик Светлин Русев предложи до Општинскиот Охрид да биде прогласен за центар на светскиот хуманизам.  Тој изработи скулптура инспирирана од ликот на Св. Климент Охридски која предлага  да биде поставено на локацијата кај Долна Порта ,соопштија организаторите на манифестацијата

Читај повеќе...
 
Притвор за охриѓанецот кој го избоде својот роднина

noz2q.jpgПоради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело  „убиство во обид“, Секторот за внатрешни работи Охрид, поднесе кривична пријава против А.Х.(56) од Охрид. Него, судија на претходна постапка му одреди мерка притвор во траење од 30 дена.

Читај повеќе...
 
Охриѓанец тешко се повредил возејќи велосипед
policija11.jpgЕдно лице се здоби со тешки телесни повреди во сообраќајна незгода што синоќа во 19 часот и 20 мнути се случи на улицата „Марко Цепенков“ во Охрид.
Читај повеќе...
 

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

  rezultati.jpg 

Општина Охрид

 
msnastani.jpg

 

 

    

letra.jpg

  

   

OhridLive