Марш во знак на сеќавање на Аргир Маринче PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 12 септември 2017

marsk1w.jpgЗдружението на граѓани „Свети Василиј“ и Советот на месната заедница од село Куратица соопшти дека по повод 114-та годишнината од битката кај Рашанец ќе се организира посета-марш до вечниот дом на војводата Аргир Маринов-Маринче и неговите востаници.

Битката кај Рашанец е најголемиот настан во охридско, кај народот познат и како втор „Мечкин Камен“. На ова место 117вооружани востаници (со примитивно оружје и недоволно муниција) воделе нерамна борба со безмалку три илјаден турски аскер.

Маршот е закажан 13-ти септември(среда) со почеток  8,30 од сретселото Куратица. Запознавање со детали од настанот од 1903, одржување на говор (историски час) кај местото на загинувањето на војводата Аргир Маринче и неговите востаници-сожртви.

Поради конфигурацијата на теренот препорачливо е учесниците да носат соодветни обувки и облека. Храна и пијалак е организирана од страна на  организаторот

Должината на маршот е околу 6 километри во еден правец. 

 

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

   

38541378_291272901423179_5653279346496897024_n.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive