Ќе се распише оглас за нов Јавен обвинител PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 07 септември 2017
sobranie100p.jpgСо 61 глас “за”, Собранието го усвои предлогот да огласи именување на Јавен обвинител на Република Македонија. Ова се случи попладнево, откако пратениците на опозиционата ВМРО -ДПМНЕ ја напуштија салата за да не присуствуваат на гласањето.

А нејќеа да гласаат, како што рече координаторот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, зашто првично претседателот на Собранието Талат Џафери му рекол дека поради немање доволен број пратеници од мнозинството, огласувањето на новиот обвинител ќе се гласа во понеделник.

Џафери појасни дека во меѓувреме дошле пратениците од парламентарното мнозинство и се создале услови за гласање на огласот. Во моментов има 15-минутна пауза, на која координаторите се договараат за текот на оваа собраниска седница. Утре е неработен ден, не е познато точно кога ќе излезе во Службен весник огласот за избор на нов ЈОРМ.

По распишувањето на огласот во „Службен весник“, во рок од 15 дена ќе се пријавуваат кандидати за нов Јавен обвинител на Македонија. За нив ќе треба потоа позитивно мислење, ако има, да даде Советот на јавни обвинители. Советот може за ниту еден од кандидатите да не даде позитивно светло, со што, во таква ситуација огласот ќе мора да се повтори.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

37161158_10216642329161343_414094414235828224_n.jpg


 

   

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive