Тунтев го искара Шилегов заради... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 04 септември 2017
tuntev333.jpgКоординаторот на пратеничката група на СДСМ Томислав Тунтев му забележа на неговиот сопартиец Петре Шилегов дека со барањето да се поддржат предлозите на опозицијата на денешната собраниска седница, ја искомпликувал работата.

„Шилегов, не моравте да го барате тоа од Илија Димовски, ја искомплициравме работата. Ве молам воздржете се од коментари во иднина“, го искара Тунтев Шилегов.

Владејачкото мнозинство ги поддржа предлог законите на опозицијата за зголемување на платите на администрацијата за 5 отсто, ваучери за студенти за набавка на компјутери и за измени во законот за извршување, да бидат ставени на дневен ред на денешната собраниска седница и да се расправа по нив по скратена постапка. По скратена постапка ќе се расправа и за пакетот закони за ранливи категории предложени од СДСМ, ДУИ и Алијанса за Албанците.

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски по прифаќање на нивниот предлог, се заблагодари до мнозинството, и тоа на барање на пратеникот на СДСМ Петре Шилегов.
„Ставањето на дневен ред на овие измени не значи и нивно усвојување. По усвојувањето ќе се знае дали администрацијата ќе го добие покачувањето од пет отсто. Ова може да биде тактика на мнозинството со ставање на дневен ред, но потоа нашиот предлог да не биде гласан од владејачкото мнозинство“ рече Димовски.

Собранието е на пауза, расправата ќе продолжи после 15 часот.

СДК

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

  rezultati.jpg 

Општина Охрид

 
msnastani.jpg

 

 

    

letra.jpg

  

   

OhridLive