Бакрачески ги остави охридските ученици без... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
сабота, 02 септември 2017

bakrac01.jpgГрадоначалникот на Охрид Никола Бакрачески и неговата екипа ги остави охридските ученици без бесплатен превоз,иако според Законот за основно образование ученикот има право на бесплатен превоз ако местото на живеење е оддалечено најмалку два километри од најблиското основно училиште.

На само неколку дена до почетокот на новата учебна година, учениците во основно образование кои досега го користеа организираниот превоз, сега ќе мора да се снаоѓаат како знаат и умеат бидејќи Бакрачески и неговите експерти, навремено не избрале превозник кој ќе го спроведува тој превоз”,реагираат од СДСМ-Охрид  на односот на градоначалникот кон опоотрребите на учениците.

 

За да биде покусо се јавија пропагандните труби на локалната,враќајќи се назад неколку години кога тендери подготвуваше н предходната власт од СДСМ.

 

 

Тендерските постапки за превоз на ученици се комплетно завршени во средните училишта, а во неколку основни училишта постапките се поништени од страна на директорите поради постигнати повисоки цени од пазарните. Овие постапки се обновени и се очекува за неколку дена да завршат. Директорите на основните училишта во рамки на своите законски можности ќе обезбедат превоз за секој ученик на територијата на општина Охрид за што на првиот училишен ден ќе бидат известени учениците и родителите,велат о оокалната самоуптава во Охрид,.

 

 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОГЛАСИ

 gumno1.jpgProdavam stan vo centar na ul.Jane Sandanski nasproti vila Amerikano 50m2 + 7m2 podrum, so parking prostor, na 3 kat, na juzna strana so pogled na ezero. Ima: spalna soba so terasa,dnevna, kujna, kupatilo i hodnik.10 min od ezero i gradska ~ar{ija. Mnogu ubava i mirna lokacija.

Tel za kontakt: 046266087- 075/696-103

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 

ВЕБ

Кај Билјанини со мотори летаа во воздух

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

BenQ E1260 HDR Vo Foto Rex/4500den

novaparat.jpg

За сите аматери што сакаат убава фотографија без премногу напор и подесувања на својот апарат за сликање. BenQ го нудат новиот E1260 HDR со широк агол и 12 мегапикселен сензор. Со своето автоматско подесување вие ќе можете да направите убави фотографии без разлика на светлосната состојбата.Овој модел нуди HDR можности кои овозможува да ги избегне проблемите со многу контрастни и светли околини, преку намалувањето на прекумерната и минималната експозитура со автоматско подесување на контрастот.

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 Видео

Последни Вести

Али пашината џамија ги разбранува духовите во Охрид

sovestsostanok1q.jpgЗдружението на граѓани Совест од Охрид денес изрази загриженост од  реставрацијата на Али пашината џамија на влезот во Охридската чаршија.Тие посебно ја нагласуваат висината  на минарето кое достигнува 32 метри.Реконструкцијата на овој верски објект на ИВЗ почна во apрил годинава.

Читај повеќе...
 
Направил "дива куќа"

svroohrid2q.jpgПоради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „бесправно градење”, СВР Охрид поднесе кривична пријава против М.С. (37) од Охрид.

Читај повеќе...
 
Тоне брод во Студенчишта,се собира разлеаното гориво

tone1wwk.jpgВо каналот на Билјанини Извори пред еден час потона бродот Мис Стон кој беше тука вкотвен со години.Од пловилото се разлеа бензин по целиот канал,а може да се види и на вливот на каналот во Езерото.Поради присуството на големи количини бензин  на површината на водата се стравува дека само еден отпушок од рибарите што тука ловат риба може да пламне цел канал.

Читај повеќе...
 
Избрани најдобрите охридски торти
najdobri1tt.jpgНа 17-ти Ноември, во хотел "Нова Ривиера", Женски центар "Бисера" традиционално ја одржа 21-вата Торитијада. И годинава тортијадата имаше натпреварувачки карактер со голем број на професионални но и аматерски учесници. Учесниците се натпреваруваа во 2 категории и тоа во прва категорија слаткари професионалци каде учествуваа голем број на слаткари а во втора категеорија слаткари аматери каде учествуваа оние кои имаат дарба за изработка на торти но тоа го работат непрофесионално и со љубов и посветеност. Покровител на овогодишната манифестација е г-ѓа Мирјана Тодороска коа за оваа пригода специјално допатува од Швајцарија
Читај повеќе...
 
Филип Ѓ. најпрво исчезнал,а денес е пронајден удавен

Попладнево заврши увидот предводен од Јавен обвинител поврзан со пронаоѓањето на безживотно тело, што во 11 часот и 55 минути  беше забележано во водите на Охридското езеро во близина на плажата „Бафало бич“ кај мостот на каналот „Студенчишта“.

kanal9000mm.jpg

Читај повеќе...
 
Наместо да ја успијат,предозирале мечка во стапица во..
mecka1qq.jpgОд граѓанското здружение „Охрид СОС“ соопштија дека минатата сабота во реонот на селото Љубаништа била застрелана мечка со муниција за успивање, но таа потоа воопшто не се разбудила. Мечката била заглавена во стапица поради што била повикана ветеринарна екипа од Скопје да го ослободи животното. При обидот за ослободување на мечката, употребена била преголема доза за успивање и таа угинала,пишува најчитаниот портал "Сакам да кажам".
Читај повеќе...
 
СДСМ:Бакрач смени директор и го стави наплатувач на ...

sdsm77y.jpgОд СДСМ  велат дека  токму Никола Бакрачевски за време на неговото владеење сменетиот директор на Ј.П. "Билјанини Извори" го деградирал и го  поставил на местото наплатувач на    паркинг,одговарајќи на обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ  за ревашизам кон Бакрачески.

Читај повеќе...
 
Охрид и Архитектонски потпишаа Меморандум за ...
memorandum1q.jpgГрадоначалникот на општина Охрид,  д-р Јован  Стојаноски денес оствари работна средба со  Деканот  и Продеканот на архитектонскиот факултет при универзитетот Св. Кирил и Методиј,  проф. д-р  Огнен Марина и  доц. д-р  Јован Иваноски.
Читај повеќе...
 
Стружанец фатен со хероин

droga1qq.jpgПоради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Б.И. (34) од Струга.


 

Читај повеќе...
 
Од утре казни ако немате зимска опрема
zima1w.jpgОд утре, па се до 15-ти Март наредната година,  согласно одредбите од законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, возачите на сите моторни возила и работни машини кои учестуваат во сообраќајот на патиштата во и надвор од населени места, се должни покрај останатата опрема да ја поседуваат и пропишаната зимска опрема.
Читај повеќе...
 

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

  rezultati.jpg 

Општина Охрид

 
msnastani.jpg

 

 

    

letra.jpg

  

   

OhridLive