Чеченија ги забрани разводите PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 28 август 2017
kadirov900.jpgСтотици разделени двојки во Чеченија биле принудени да се смират, откако регионалниот лидер Рамзан Кадиров го забранил разводот, посочувајќи го како причина за големи социјални проблеми.

Како што објави државната телевизија, 948 двојки повторно биле споени, во рамките на програмата на Кадиров за семејно помирување.

“Мора да ги разбудиме луѓето, да зборуваме со нив и да им објасниме. Мора да ги вратиме жените на мажите кои ги напуштија и да ги помириме, тоа е приоритет“, изјави Кадиров.

Тој ја лансираше оваа идеја во јуни, сметајќи дека децата чии родители се разделени се поподложни на екстремизам. Притоа беа востановени специјални комисии за хармонизација на семејните односи, на чие чело се наоѓаат локални верски водачи. Телевизијата “Грозни“ објави дека имало масовен одзив на повикот на Кадиров.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 

Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive