Ураганот Харви го потопи Хјустон,САД PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 28 август 2017
hjuston500kk.jpgОстатоците од ураганот Харви предизвикаа опасни поплави во четвртиот најголем град во САД Хјустон и илјадници луѓе беа принудени да се качат на покривите или на повисоки места поради покаченото ниво на водата, преоптеретувајќи ги спасувачките екипи со повици за помош. Хеликоптери, чамци и специјални возила за поплави крстосуваа низ погодените области во Хјустон, извлекувајќи луѓе од надојдената вода, која што на места беше доволно висока да ги зафати и погорните катови.

Поплавата беше толку раширена што властите имаа проблем да ги идентификуваат најтешко погодените места. Тие ги повикаа грааните да се качат на покривите на нивните домови за да не останат заглавени на таваните и да мавтаат со чаршави или пешкири за да привлечат внимание.

                      hjuston500k.jpg

Како што се зголемуваше нивото на водата, Националната метеоролошка служба понуди уште една лоша прогноза: Пред да помине бурата, во делови од Хјустон ќе наврнат уште 1,3 метри дожд. Тоа би било рекорд за Тексас.
„Големината и интензитетот на врнежите е нешто што не сме го искусиле претходно“, соопшти Националната метеоролошка служба.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 

Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive