Заврши расправата за разрешување на Зврлевски PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 16 август 2017
zvrl1q.jpgЗаврши расправата за разрешувањето на обвинителот Марко Зврлевски, откако тоа го побараа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Тие, како што рекоа, го добиле мислењето од Антикорупциската комисија, која наспроти експертската јавност и претседателот на Собранието Талат Џафери, тврди дека разрешувањето на Зврлевски во предизборен период, било кршење на Изборниот законик.

Нешто по 18 часот, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски побара збор процедурално и кажа дека штотуку го добиле мислењето од Антокорупциската комисија.
„Со цел да не бидеме дел, од овој момент и официјално, од противзаконската постапка, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ја напуштаат оваа точка од седницата, иако се пријавени за збор уште 9 луѓе и тоа може да се одолговлекува со денови. Нема да учествуваме во оваа антизаконска и противзаконска постапка“, кажа Димовски.

 

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се повлекоа, а за последиците од разрешувањето, рекоа дека одговорноста ќе ја носи Џафери.
„Нема потреба да се објаснувам по ова прашање. Затоа јас им заблагодарувам на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои на ваков начин решија после месец дена да ја завршат својата борба за вистината по однос на она што беше тема на дискусија овие денови. Граѓаните уште еднаш ќе ценат и ќе проценат најмалку збореа за она што беше точка на дневен ред, а збореа за се и сешто, што сметале дека можеле да го направат
Седницата за гласање за разрешувањето на Зврлевски треба да биде закажана дополнително.

SDK

Последни измени ( среда, 16 август 2017 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 

Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive