Ангела Меркел живее во изнајмен стан PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 08 август 2017
merkel4000.jpgГерманската канцеларка Ангела Меркел која својот приватен живот многу добро го држи под контрола,како пред, така и по изборите, буди постојано интерес во јавноста, не само за тоа што го работи и какви политички одлуки носи, туку и за тоа каква е далеку од очите на јавноста, како живее, каде купува, каде патува, каде го запознала првиот сопруг, кој е нејзиниот втор сопруг, каков стан има.

- Дури и министерот за финансии Волфганг Шојбле не го знае нејзиниот стан - пишува германскиот месечник Вју (View) и вели дека на вратата на 4-от кат во Am Kupfergraben 6, на „Островот на музеите“ во Берлин, стои само „Profesor Zauer“ и не се знае ништо повеќе за изнајмениот стан во кој живеат Меркел и нејзиниот сопруг, професор по квантната хемија.

- Станот би требало да делува попрво како да е студентски, но и нејзините најблиски соработници, како што е Шојбле и портпаролот на Владата, Стефан Зајберт никогаш не биле таму – пишува Вју.

Списанието наведува дека таква можност имала, на пример, оперската дива Ана Нетребко, бидејќи Меркел многу сака опера.

За Меркел, фаворит на изборите во септември, која во ова време на изборната кампања и натпреварот особено го привлекува ин тересот на јавноста,се вели дека целиот свет ја гледа, а таа сепак успева да живее „еден речиси нормален живот“.

Неколкуте места каде што може да се одмори, на Меркел речиси ѝ се - свети. Така, секој пат кога може, ги поминува викендите во својата викендица во Хоенвалд, во Укермарк, 20 километри источно од Темплин.

- Таа тука собира сила, слуша гласно класична музика, со задоволство застанува до шпоретот и готви чорба од компири од градината. Тука ретко прима посетители. Оној, кој сака да ја фотографира нејзината куќа, полицијата на Бранденбург учтиво, но одлучно го замолува пред нивните очи да ја уништат фотографијата - пишува списанието.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

37161158_10216642329161343_414094414235828224_n.jpg


 

   

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive