Почина пливач додека го препливувал Ламанш PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 08 август 2017
pocina1ww.jpgБританецот Даглас Вејмарк почина при обидот да го преплива каналот Ламанш, соопшти британската полиција, јави Би-Би-Си.

Во текот на пливањето до францускиот град Кале, кога бил на околу 22 километри оддалечен од англиското пристаниште Довер, Вејмарк се пожалил дека не му е добро, а потоа побарал и лекарска помош.

Веднаш била повикана британската крајбрежна стража, која испратила хеликоптер. Пливачот бил итно префрлен во болницата во градот Ашфорд, во јужната англиска област Кент, но лекарите не успеале да му го спасат животот.

Полицијата отвори истрага за инцидентот, но соопшти дека смртта на Вејмарк не се смета за сомнителна, без да даде какви било други детали.

Даглас Вејмарк, кој бил на четириесет годишна возраст, учествувал во натпреварување во супер-триатлон, што почнало во Лондон, а требало да заврши во Париз.

Учесниците во оваа исклучително тешка дисциплина, прво трчале од Лондон до Довер во должина од 140 километри, па потоа требало да се преплива Ламанш, а на крајот да возат со велосипед од Кале до центарот на Париз, во должина од 290 километри.

Неговите пријатели изјавиле за лондонските медиуми дека тој целиот свој живот го има посветено на спортот и тешките натпреварувања и дека бил свесен за ризикот на кој се изложил со ова натпреварување. 

Последни измени ( вторник, 08 август 2017 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 

Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive