Белчишта го труе Езерото PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
сабота, 17 јуни 2017

zagaduva1qq.jpgКанализацијата од Општина Белчишта,административен центар на Дебраца кај Охрид,се влева во Охридското Езеро и го загадува.Пречистителната станица не е функционална,а од канализационата шахта нечистотиите се испумпуваат во водотекот кој минува низ селото.

Во селото Белчишта, административниот центар на општината, канализационата мрежа и пречистителната станица се изградени во 2005 година. Подолго време пречистителната станица не е функционална, а фекалните води од преполнетата канализационата шахта, на стотина метри пред пречистителната станица,директно се испумпуваат во водотекот, кој поминува низ селото и се влева во Матицата Сини Вирој, а оттаму преку реката Сатеска во Охридското Езеро. Последно вакво испумпување е извршено пред неколку дена алармираат граѓаните на Белчишта,

Белчиштани јавно бараат одоговор кој дозволи да се создаде  еколошка бомба

zagaduva2qq.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зошто отпадните води не се третираат преку пречистителната станица и зошто истата не е во функција ? Дали се свесни дека ваквото недозволиво постапување претставува еколошка бомба во срцето на Дебрца кое предизвикува штетни последици по здравјето и имотот на локалните жители и деградација на поширокатаживотна и природна средина ? Како е можно од една страна да го промовирате Белчишкото блато и  Еко музеј со убавините на блатото, а од друга страна фекалните води да ги испуштате во блатото !?

Ова се само некои од прашањата на кои одговор бараме од Градоначалникот на општината, кој ако заборавил, да го потсетиме дека на градоначалничката функција дојде од должноста  државен инспектор за животна средина.порачаа белчиштани.

 

 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОГЛАСИ

 gumno1.jpgProdavam stan vo centar na ul.Jane Sandanski nasproti vila Amerikano 50m2 + 7m2 podrum, so parking prostor, na 3 kat, na juzna strana so pogled na ezero. Ima: spalna soba so terasa,dnevna, kujna, kupatilo i hodnik.10 min od ezero i gradska ~ar{ija. Mnogu ubava i mirna lokacija.

Tel za kontakt: 046266087- 075/696-103

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 

ВЕБ

Кај Билјанини со мотори летаа во воздух

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

BenQ E1260 HDR Vo Foto Rex/4500den

novaparat.jpg

За сите аматери што сакаат убава фотографија без премногу напор и подесувања на својот апарат за сликање. BenQ го нудат новиот E1260 HDR со широк агол и 12 мегапикселен сензор. Со своето автоматско подесување вие ќе можете да направите убави фотографии без разлика на светлосната состојбата.Овој модел нуди HDR можности кои овозможува да ги избегне проблемите со многу контрастни и светли околини, преку намалувањето на прекумерната и минималната експозитура со автоматско подесување на контрастот.

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 Видео

Последни Вести

Импровокаторите се вартија во Охрид
im1w.jpgПосле успешниот поход на север (Германија) ИМПРОВОКАТОРИТЕ се враќаат дома, на југ, со специјална ЛЕТНА ШЕМА!
Читај повеќе...
 
За шест месеци СВР-Охрид запленил 164 килограми дрога
svroohrid2q.jpgВкупно 164 килограми опојна дрога марихуана, пронајде и одзеде СВР Охрид, во неколку организирани акции реализирани од почетокот на годинава до сега.. 
Читај повеќе...
 
Во Охрид слетаа првите полски туристи

 

pol2d.jpgСо меѓународниот воздухопловен гест – воден мост во форма на виножито,со традиционалната македонска закуска - погача и сол, како и со церемонија на сечење торта, ТАВ Македонијаутрово го пречека првиот чартер-лет од Полска на аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид, одбележувајќи го почетокот на соработката меѓу ТАВ Аеродроми и еден од најголемите полски тур-оператори Рего-Бис.

Читај повеќе...
 
Словенија ќе пее во Охрид
slov1q.jpgВо периодот од 23 – 27 .06.2017 година во градот Охрид ќе се одржи фестивалот „Словенија во Охрид 2017 година“.
Читај повеќе...
 
Еколози предложија мораториум за градење во Охрид
lag10t.jpgЕколошкото здружение Фронт 21/42 од Охрид побара од Собранието да донесе мораториум на сè што се гради на брегот на Охридското Езеро. По повод Денот на Охридското Езеро, кој се одржа во Собранието, еколозите предадоа 7.000 картички потпишани од граѓаните на Македонија и побараа од спикерот Талат Џафери и пратениците да изгласаат забрана за градење во Охрид сè додека не се донесат сите соодветни решенија за заштита на Езерото.
Читај повеќе...
 
Охрид се тресеше,го погоди силен земјотрес
zemjotres12q.jpgОхрид околу 15,10 часот се тресеше.Го погоди силен земјотрес.
Читај повеќе...
 
Охриѓанец за малку ќе го запалел татка си

svroohrid2q.jpgПоради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело ,,загрозување на сигурноста при вршење семејно насилство“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против З.С. (44) од Охрид.

Читај повеќе...
 
Кој е охриѓанецот што се удави кај Сараиште

saraiste444p.jpgБезживотно машко тело, синоќа околу 17 часот и 50 минути е забележано во водите на Охридското езеро на плажата „Сараиште“. Телото се наоѓало на дното на езерото на околу  четири метри длабочина и на оддалеченост од околу десеттина  метри од езерскиот брег.

Читај повеќе...
 
"Тропикана"- хит тераса и плажа за ова лето
iv2t.jpgНа околу пет километри од Охрид,во туристичката населба Свети Стефан,на самиот брег од езерото,сместена е кафе-терасата "Тропикана",пред која е распослана  и преубава плажа.Ова кафуле се најавува како хит за гостите и за охриѓани за претстојното лето.
Читај повеќе...
 
Охридските спасувачи ги пофалија норвешки колеги

spasuvaci501p.jpgspasuvaci500p.jpgСо показна вежба на извлекување давеници, укажување прва помош и реанимација денес на старото градско пристаниште во Охрид, Црвен крст Охрид преку дел од своите тимови на спасители на вода и тимови на парамедици ја покажа својата подготвеност за справување со предизвиците поврзани со безбедноста на вода на капалиштата, во претстојната летна сезона.

Читај повеќе...
 

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

  rezultati.jpg 

Општина Охрид

 
msnastani.jpg

 

 

    

letra.jpg

  

   

OhridLive